AGİT Temsilcisi Mijatovic: Davalar kapalı kapılar arkasında görülmemelidir

Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) Medya Özgürlüğü Temsilcisi Dunja Mijatovic, MİT TIR'ları davası öncesinde açıklamalarda bulundu.

31 Mart 2016 Perşembe, 20:11
Abone Ol google-newsAGİT Medya Özgürlüğü Temsilcisi Dunja Mijatovic, bugün görülecek MİT TIR'ları davasından hemen önce yaptığı açıklamada, Türk yetkililere kamuoyunu ilgilendiren konularda haber yaptıkları için gazetecileri yargılamama çağrısında bulundu. Mijatovic, “Devlet sırrını korumak gazetecinin değil resmi yetkililerin görevidir” dedi. Can Dündar ve Erdem Gül’ün müebbet hapisle yargılandığı anımsatılan açıklamada, “Kapalı kapılar ardındaki duruşma 1 Nisan’da başlıyor” ifadesi yer aldı.

Gazetemiz Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar ve Ankara Temsilcisi Erdem Gül’ün yaptıkları haberler nedeniyle yargılandıkları dava öncesinde açıklamalarda bulunan, Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) Medya Özgürlüğü Temsilcisi Dunja Mijatovic, “Gazetecilerin kamuyu ilgilendiren konular nedeniyle hapse atılması asla kabul edilemez. Ayrıca devlet sırlarını koruma sorumluluğu gazetecilerde değil, resmi yetkililerdedir” dedi. Açıklamada, Anayasa mahkemesinin Şubat ayında Gül ve Dündar’la ilgili basın ve ifade özgürlüğü yönünde karar verdiğini ve kişisel güvenliklerinin de hapis sürecinde ihlal ettiğini hükmettiği anımsatıldı.

‘Şeffaflık garanti altına alınmalı’

AGİT temsilcisi, 25 Mart’ta mahkemenin kapalı kapılar ardında yapılmasına, savcının devlet sırlarının kanıt olarak gösterildiğini belirtmesi sonrasında karar verdiği söyledi. Açıklamada ayrıca, bu uygulamanın uluslararası ve ulusal, insan hakları ve medya örgütleri tarafından yaygın bir şekilde kınandığı vurgulandı.


Mijatovic sözlerini şöyle sürdürdü:

“Umut ederim ki Türk yetkilileri bu davanın önemini ve bu davanın ülkedeki basın özgürlüğüne etkisini anlayacaklardır. Benim ofisim medya özgürlüğü konusunda taahütlerini yerine getirmesi için yetkililere yardımda bulunmaya hazırdır. Mahkemelerin bağımsızlığına tamamiyle saygı duymakla birlikte, gazetecilerle ilgili davalar kapalı kapılar arkasında görülmemelidir. Yetkililer tarafından şeffaflık garanti altına alınmalı ve kamuoyunun bilgilenme hakkı sağlanmalıdır.”