Ahmedinejad İsrail halkına seslendi

İsrail'in Gazze saldırısına yönelik bir açıklama yapan İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, bu sefer İran halkına ve askerlerine seslendi. Ahmedinejad, "İsrail katliamlarının durdurulması amacıyla bu ülke halkının, yöneticilerini protesto için sokaklara dökülmesini ve askerlerin de komutanların emrine itaat etmemesini" istedi.

15 Ocak 2009 Perşembe, 08:34
Abone Ol google-news

İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, Press TV, El Cezire ve El Alam televizyonlarına verdiği demeçte, İsrail'in Gazze Şeridi'nde savunmasız ve masum insanları hedef alan saldırılarının durdurulması için İsrail halkı ve askerlerine çağrıda bulundu.

İran Cumhurbaşkanı, İsrail halkına hitaben, "Müslüman, Hristiyan, Yahudi, hangi din, ırk ve düşünceden olursanız olun sonuçta insansınız. Siyonist yöneticilere, niçin katliam yapıyorsunuz, Filistin ve Lübnan halkına niçin bu şekilde davranıyorsunuz, çocukları hangi gerekçeyle öldürüyorsunuz diye sormanın vakti gelmedi mi? Dünyanın diğer milletleri gibi sizler de sokaklara çıkın ve itiraz edin, feryat edin ve bu vahşiliklerin son bulmasını isteyin" ifadelerini kullandı.

Ahmedinejad, İsrail askerlerine yönelik olarak da "Katliam ve zulüm için sizlerden istifade edilmesinden rahatsız olduğunuza dair bilgiler var, komutanlarınızla bu konuda sorun yaşıyorsunuz. Asıl soru şudur; niçin çocuk, kadın ve günahsız insanları öldüresiniz? Komutanlarınıza itiraz etmenin zamanı geldi. Katliam yapmanız yönündeki emirlere itaat etmeyin. Masum insanları öldürmeyin" dedi.

Filistin halkının direnişleriyle tüm insanlık adına onur mücadelesi verdiğini ve insani değerleri savunduğunu belirten Ahmedinejad, dünya genelindeki İsrail karşıtı göstericilere yönelik olarak da "Saygısızlık, saldırı ve çatışma düşüncesinin kökü kuruyana dek gösteriler devam etmeli. Bütün insanlar saygın ve değerlidir. Barış, güvenlik ve kardeşliğin payidar olmasına fırsat verilmeli. Gazze halkının feryadını duyan herkesin, görevini yerine getireceğine inanıyorum" ifadelerini kullandı.

 

'ABD ve İngiltere'nin suç dosyaları daha kabardı'

İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, ''Filistinlilere yönelik katliamların devam etmesinin, siyonist İsrail, ABD ve İngiltere ile bunları himaye eden uluslararası kuruluşların suç dosyasını daha da kabartacağını'' söyledi. Ahmedinejad, Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda çok sayıda yerli ve yabancı basın kuruluşunun izlediği basın toplantısında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu ve soruları cevapladı. İsrail'in Gazze Şeridi'ndeki savunmasız sivil halka yönelik katliamları karşısında bütün dünyanın bir sınavdan geçtiğini belirten Ahmedinejad, dünya liderlerini ve halklarını İsrail'e karşı harekete geçmeye çağırdı.

BM'nin dünyanın güvenliği ve barışı için 60 yıl önce kurulduğunu ancak geçen bu sürede dünyanın bir gün bile barış ve huzur içinde olmadığını söyleyen Ahmedinejad, ''BM, katliamların tamamlanmasındaki son halkayı teşkil etme rolünü oynaya gelmiştir. Siyonist rejim için tehlike söz konusu olmayana dek harekete geçmemiştir. Bu kuruluş, İsrail ve ABD'nin elindeki bir araca dönüşmüştür'' görüşünü dile getirdi.
''Bugün tüm milletler, mazlum Filistinlileri himaye için ayağa kalkmıştır. Adalet ve barışın hakim olması halkların direnişi ve birliğiyle mümkün olacaktır'' diyen Ahmedinejad, ''ABD ve İngiltere bilsin ki, milletler bu katliamları onların hesabına yazıyor. Dünya halkları, İsrail eliyle işlenen cinayetlerin asıl sorumlusunun Washington ve Londra yönetimleri olduğunu biliyor. Katliamlar sürdükçe onların suç dosyaları daha ağır olacak'' ifadesini kullandı.

İsrail halkından ''siyonist liderleri'' protesto için diğer dünya milletleri gibi itiraz gösterileri yapmalarını isteyen Ahmedinejad, İsrail askerlerinden de komutanların katliam yapmaları yönündeki emirlerine itaat etmemelerini talep etti.