AİHM'den Türkiye'ye çifte ceza!

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), Çanakkale Hapishanesi'nde 'ölüm orucu' yapan mahkûmlara yönelik 'Hayata Dönüş' operasyonu nedeniyle Türkiye'yi suçlu buldu.

10 Aralık 2013 Salı, 19:30
Abone Ol google-news

(AİHM), Çanakkale Hapishanesi'nde 'ölüm orucu' yapan mahkûmlara yönelik 'Hayata Dönüş' operasyonu nedeniyle Türkiye'yi suçlu buldu.

Leyla Alp ve 20 arkadaşının başvurusunu değerlendiren AİHM, Türk hükümetinin bir jandarma ve dört mahkûmun ölümüyle sonuçlanan 19 Aralık 2000’de yapılan operasyonda, vatandaşlarının yaşamını korumadığına hükmetti.

Mahkeme , başvuru yapanlardan Meral Kıdır’a 8 bin euro , Leyla Alp, Süreyya Bulut, Elif Yaş , Filiz Uyan ve Gülay İncesu’ya 5’er bin euro tazminat ödenmesini talep etti. AİHM ayrıca 3 bin 200 euro mahkeme masraflarının da başvuru sahiplerine ödenmesini kararlaştırdı.

Bu kararın yanı sıra AİHM, Hakkari’nin Yukarıölçek köyüne 1995’te yapılan bir askeri operasyon sonrasında kaybolan Nezir Tekçi’nin ailesinin yaptığı başvuruda da Türkiye ’yi mahkum etti. AİHM, yine Türk hükümetinin Tekçi’nin yaşamını korumadığına hükmetti ve Türkiye'yi 65 bin euro tazminata mahkum etti.