Akdoğan açıkladı: 'Erdoğan sinirlendiğinde'

Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan, Cumhurbaşkanı Erdoğan sinirlendiğinde "Bazen arkadaşı, bazen çocuğu gibi yaklaşmamız gerekir" dedi.

26 Nisan 2015 Pazar, 12:16
Abone Ol google-news

Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan, "Erdoğan sinirliyken nasıl yatıştırıyordunuz?" sorusuna, "Bazen arkadaş gibi bazen de çocuğu gibi yaklaşmanız gerekir" yanıtını verdi. Akdoğan şu sıralar PKK üzerine de okuduğunu belirterek, "Öcalan'ın bazı kitaplarına da baktım" dedi.

Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan, Habertürk'ten Kübra Par'a verdiği röportajda özel hayatından Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile ilişkisine kadar pek çok konuda açıklamalar yaptı.

Babasının CHP'li olduğunu, kardeşine Bülent Ecevit'ten dolayı 'Bülent' ismini koyduğunu söyleyen Akdoğan, "İdeolojik anlamda katı bir solcu değildi, geleneksel solcuydu. Trabzonlu'yuz. Karadeniz'in solculuğu, toplumsal değerlerle iç içe geçmiş bir solculuktur" dedi.

ERDOĞAN SİNİRLENDİĞİNDE 

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ilişkisiyle ilgili de ilginç açıklamalar yapan Akdoğan, "Erdoğan sinirli olduğunda nasıl yatıştırıyordunuz?" sorusunu şöyle yanıtladı:

"Bazen arkadaş gibi bazen de çocuğu gibi, kardeşi gibi yaklaşmanız gerekir. Duruma göre değişir... 'Sayın Başbakanım' ya da 'Efendim' diye hitap ediyordum. Samimi olsak da yine de bir mesafemiz hep olur. Ciddi biridir, ama bu sizinle makara yapmayacağı anlamına gelmiyor!

ÖCALAN'IN KİTAPLARINI DA OKUYORUM 

Okuduğu kitaplara ilişkin de bilgi veren Akdoğan, "2000'li yıllarda muhafazakârlık, insan hakları ve özgürlük felsefesi üzerine yoğunlaştım. René Guénon'un 'Modern Dünyanın Bunalımı', 'Doğu ve Batı', 'Niceliğin Egemenliği ve Çağın Alametleri' gibi modernizmi eleştiren kitapları ilgimi çekerdi. Batılı olup da modernizm eleştirisi yapan kişileri çok seviyordum. Seyyid Hüseyin Nasr'ı da takip ederdim. Marksist, Leninist çizgideki bütün klasik eserleri de okudum. Şimdi daha çok çözüm süreci, PKK, terör üzerine okuyup yazıyorum" diye konuştu.

"Öcalan'ın kitaplarını okudunuz mu?" sorusunu ise Akdoğan "Bir kısmına baktım. Kitaplarında çok orijinal bir şey yok" diye yanıtladı.