AKP'li vekilin skandal 'şehit' açıklamasına suç duyurusu

Seçimden sonra ‘Artık ülkemize şehit gelmeyecek’ şeklinde açıklama yapan AKP İzmir İl Başkanı Bülent Delican hakkında suç duyurusunda bulunuldu.

03 Kasım 2015 Salı, 11:24
Abone Ol google-news

Erdoğan Erdoğan isimli vatandaş, yaptığı açıklamada, Başbakanlık İletişim Merkezi (BİMER) aracılığı ile AKP İl Başkanı Delican hakkında İzmir Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulunduğunu söyledi. Erdoğan Delican’ın seçim kutlama sırasında ‘Artık ülkemize şehit gelmeyecek, o şehitlerimizden Allah razı olsun, o şehitlerimiz bize büyük bir emanet bıraktı’ şeklinde skandal ifadeler kullandığını belirterek, bu açıklamalara şehit aileleri, gaziler ve duyarlı vatandaşlardan yoğun tepki geldiğini vurguladı.

“ARTIK ŞEHİT GELMEYECEĞİNİ NEREDEN BİLİYOR, NEDEN ŞİMDİYE KADAR ŞEHİT GELDİ”

Şehit aileleri ve gazilerinin şimdiye kadar gelen bu şehitlerin neden geldiğini sorduğunu dile getiren Erdoğan, AKP İl Başkanı Bülent Delican’ın bu talihsiz açıklamalarını kınadıklarını ifade etti. Erdoğan, şunları kaydetti:

“Açıklamalarında kasıt var mı? bilemiyoruz ama, Delican şehit gelmeyeceğini nereden bilmektedir. Şehit gelmemesi madem bu kadar basitti şimdiye kadar gelen şehitler niçin gelmiştir? ‘Bu konuda yanlış anlaşıldım onu demek istemedim’ şeklindeki açıklamalarından çok, daha inandırıcı bir açıklama yapmalıdır. Çünkü burada tam da ne demek istediği tarafımızca anlaşılmıştır. Şehit ve gazilerin gelmesi Bülent Delican’ana mı bağlıdır, bu bilgiyi nereden almıştır. Son dört ayda terörle mücadelede verdiğimiz 155 güvenlik görevlimiz niçin şehit olmuş, bu şehitlerden 78 şehidimizin 120 çocuğu neden yetim kalmıştı. Bülent Delican bundan sonra yüreğimizi parçalayan şehit ve gazi gelmemesi için ne yapmamız gerektiği bilgisini bilmekte midir, biliyorsa kamuoyuna ve güvenlik güçlerimize paylaşmalıdır.”

KONUYU SAVCILIĞIN ARAŞTIRARAK AÇIKLIĞA KAVUŞTURULMASINI İSTEDİ

AKP İl Başkanı Delican'ın söz konusu açıklamalarının suç unsuru taşıdığına inandığını belirten Erdoğan, bu sebeple suç duyurusunda bulunduğunu dile getirerek, "Bu konuyu savcılığın araştırarak açıklığa kavuşturulmasını arz ediyorum." dedi.

Erdoğan, bundan önce olduğu gibi bundan sonra da şehit ve aileleri, gaziler, vatan, bayrak, Kur’an-ı Kerim gibi milli ve manevi değerlerin korunması için daima hukuk içinde mücadele edeceğini sözlerine ekledi.