Almanya'da sel

Almanya Başbakanı Angela Merkel, ülkenin güneyi ve doğusunda sel felaketine uğrayan bölgeleri ziyaret ediyor. Merkel, ilk olarak Bavyera eyaletinde Passau kentinde incelemelerde bulundu ve yetkililerden bilgi aldı.

04 Haziran 2013 Salı, 10:56
Abone Ol google-news

Helikopterle sel bölgesini havadan inceleyen Angela Merkel, yardım sözü verdi.
Sel bölgesindeki durumun kendisinde şaşkınlık yarattığını belirten Merkel, 2002 yılında yaşanan sel felaketinin daha büyük olduğunu düşündüğünü ancak şimdiki durumun daha dramatik olduğunu kaydetti.

Hükümetin selden etkilenen bölgelere 50 milyon avro acil yardım yapacağını ifade eden Merkel'e, Bavyera eyaletinin Başbakanı Horst Seehofer eşlik etti. Bavyera eyaletinin de acil şekilde yaraların sarılması için 50 milyon avro yardımda bulunacağı bildirildi.

Merkel, Passau'dan sonra ülkenin doğusundaki Saksonya eyaletinin Pirna ve Thüringen eyaletinin Greiz kentlerinde de incelemelerde bulunacak ve afet ekiplerinin çalışmaları hakkında bilgi alacak.

Passau kentinde Tuna Nehri'nde su seviyesinin bu sabah 11,80 metreye düştüğü belirtilirken, yaklaşık 100 kilometre uzakta bulunan Regensburg kentinde ise afet durumu ilan edildi. Regensburg'da Donau Nehri'nin son 130 yılının en yüksek seviyesine ulaştığı bildirildi.

Soksonya eyaletinde Elbe Nehri'nin taşması sonucu ise Meissen kent merkezini su bastı. Saksonya kriz masası sözcüsü ,nehrin su seviyesinin yaklaşık 8 metreye ulaştığına, koruyucu duvarın sadece 7,85 metre olduğuna işaret etti. Saksonya eyaletinin İçişleri Bakanı Markus Ulbig de sel felaketinin bir hafta boyunca etkisinin sürmesini beklediklerini belirtti.

Pirna kentinde de Elbe Nehri'ne yakın bölgelerde elektriğin kesildiği ifade edildi. Yaklaşık 10 bin kişinin tahliye edildiği ve bu kişiler için barınma yerlerinin hazırlandığı, kentin bir bölümünün de sular altında olduğu kaydedildi.

Saechsiche Schweiz, Schmilka ve Postel bölgelerinde de halkın tahliye edildiği bildirildi.
Halle kentinde de Saale Nehri'nin taşması sonucu evlerin bodrum katlarını su bastığı, Hannover kentinden 100 bin kum torbasının Halle'ye gönderildiği kaydedildi. Öte yandan Ekonomi Bakanı Philipp Rösler, selin sebep olduğu ekonomik zararın masaya yatırılması ve yaraların sarılması için ülkenin ekonomik dernek ve birlikleriyle yarın bir araya gelecek.

Meteoroloji uzmanları, yağmur bulutlarının bugünden itibaren ülkenin güney ve doğusunu terk edeceği, yağmurun çok fazla etkili olmayacağını ifade ettiler.