"Amacım Bobo'nun dikkatini dağıtmak değildi"

Turkcell Süper Lig'de Fenerbahçe ile Beşiktaş arasında yapılan derbide, atış öncesi penaltı noktasını ayağıyla kazıyan Bilica, bu hareketi Bobo'nun dikkatini dağıtmak amacıyla yapmadığını açıkladı.

20 Nisan 2010 Salı, 14:45
Abone Ol google-news

Brezilyalı savunma oyuncusunun Fenerbahçe Televizyonu'na yaptığı açıklama, kulübün internet sitesinde de yayımlandı.

Medyaya ''Takımıma avantaj sağlamak ve Bobo'nun dikkatini dağıtmak için penaltı noktasını eşeledim'' şeklinde yansıyan ifadelerin gerçeği yansıtmadığını, bu konuda herhangi bir açıklama da yapmadığını bildiren Fenerbahçeli futbolcu, ''Bobo'nun penaltı atışı esnasında dikkatini dağıtmaya yönelik penaltı noktasını kazdığım yönündeki haberler tamamen yalan. Ben kimseye böyle bir açıklama yapmadım. Yaptığım hareket Bobo'nun dikkatini dağıtmaya yönelik değildi ve ben kimseye bu şekilde bir açıklama yapmadım. Benim ağzımdan bu tür haberlerin yapılması beni çok şaşırttı ve üzdü. Ben hiçbir şekilde kimseye böyle bir açıklamada bulunmadım'' dedi.

Kasımpaşa maçında kart cezası sebebiyle oynayamayacak olmasına üzüldüğünü belirten Bilica, ''Bizim elimizde bir takım, bir oyuncu grubu var. Hocamız yerime oynayacak arkadaşımızı en iyi kişiyi seçecektir. Bizim için önemli olan bu maçtan pozitif bir sonuçla yani 3 puanla ayrılmak. Takım olarak bu maçı kazanmaya odaklandık'' ifadelerini kullandı.

Şu anda sadece Kasımpaşa maçını düşündüklerini kaydeden Fenerbahçeli futbolcu, şunları kaydetti:
''Bizim şu an sadece Kasımpaşa maçına dikkatimizi vermemiz gerekiyor. Şampiyonlukla ilgili yaşanacak gelişmeler ve rakiplerimizin ne yaptığı bizi ilgilendirmemeli. Bizim yalnızca kazanmamız ve gerisini unutmamız gerekiyor. Çünkü şampiyon olmak için önümüzdeki her maçı kazanmalıyız. Hedefimiz galibiyet. Ligdeki ilk maçın skoru ne olursa olsun bu maçı kazanmaktan başka bir şey düşünmüyoruz. Bizim için bu maç önemli ve bu saatten sonra sadece kazanmak istiyoruz.''

 

Fenerbahçe Kulübü Bilica'yı savundu

Fenerbahçe Kulübü, Beşiktaş maçında rakip takımın kazandığı penaltının ardından, penaltı noktasının bulunduğu yeri kramponlarıyla çukurlaştıran Bilica'ya yapılan eleştiriler üzerine futbolcusunu savunan bir açıklama yaptı.

Kulübün resmi internet sitesinde yer alan açıklamada, Bilica ile ilgili ulusal basında çıkan haberler ''akıl dışı'' olarak nitelendirilerek kınanırken, ''Bilica'nın futbol sahasında yaptığı sportmenlik dışı davranışın cezası, futbol oyun kuralları kitabında saptanmış olup, maçın hakemi de bu kurala uygun şekilde sarı kart ile futbolcumuzu cezalandırmıştır. Bunun ötesine geçilerek, futbolcumuzun eğitimi, aile yaşantısı gibi konu ile uzaktan yakından ilgisi olmayan farklı olayların basınımızda yer alması, futbolcumuzun kişilik haklarına yönelik saldırı mahiyetindedir'' denildi.

Futbolcunun eğitimi ve aile yaşantısının, yaptığı işle doğrudan ilgili olmadığı ifade edilen açıklamada, benzer eğitim ve aile şartlarına sahip binlerce futbolcunun, tüm dünyada, üst düzey seviyedeki liglerde top koşturduğu vurgulandı.

Fenerbahçe Kulübü'nün açıklamasında şu ifadelere yer verildi:
''Kulübümüzün, futbolcumuza yapmış olduğu önemli bir yatırım ve bunun da kulübümüze yansıyan ciddi bir maliyeti vardır. Keza, futbolcu ile kulüp arasındaki sözleşme ilişkisi, uluslararası kurallara göre yürütülmektedir. Sözleşmeye saygı prensibi olarak adlandırılan bu ilişkinin tek taraflı olarak değiştirilmesi ya da sonlandırılması mümkün değildir. Kaldı ki, ortada bunu gerektirecek bir kural ihlali de yoktur. Yakın tarihte, benzer örneklerini İngiltere ve Brezilya gibi ülkelerde de gördüğümüz olayın ülkemizde olduğu şekilde ve seviyede tartışma konusu yapılmadığı da bilinmektedir.

Sonuca baktığımızda, cezası verilmiş bir eyleminden ötürü basın tarafından futbolcumuza yapılanlar ve söylenenler, açıkça bir linç girişimidir. Kendi eğitim düzeylerini göz ardı edip, futbolcumuzun eğitimini sorgulayanların linç girişimi şeklindeki bu yaklaşımları, bu kişilerin kafalarının arkasındaki kötü niyetli düşüncelerin adeta dışa yansımasıdır. Kulübümüz, kendi iç disiplin talimatları, sözleşme şartları ve bunlara ilişkin hukuki düzenlemeler çerçevesinde olayın gereğini yapmıştır. Kulübümüz için bu konu kapanmıştır.''