Amerikalılar Atatürk'ü merak ediyor

ABD'de Türkçe yayın yapan ilk ve tek radyo kanalı Florida Türk Radyosu'nun kurucusu Sevi Sarı, Türkiye'nin tanıtımı için çalıştıklarını söylüyor. Sarı sorularımızı yanıtladı.

22 Kasım 2008 Cumartesi, 10:11
Abone Ol google-news

ABDde Türkçe yayın yapan ilk ve tek radyo kanalı olan Florida Türk Radyosu (FTR), dinleyici profilini her geçen artırıyor. Radyonun kurucusu Sevi Sarı, Türkiyenin tanıtımı için önemli çalışmalar yaptıklarını belirterek, Amerikadaki gücümüz için medyaya ihtiyacımız vardedi. Sarı sorularımızı yanıtladı.

 

- ABDde bir radyo kurmak fikri nasıl doğdu?

Yıllar önce buraya tatil ve iş amacı ile geldik. İlk zamanlar arabayla dolaşırken diğer ülkelerin dillerinde yapılan yayınları dinliyorduk. Türkçe yayın yapan bir radyo var mı diye düşünürdük. Daha sonra buraya yaşamak için yerleştiğimizde, Amerika kıtasında neden bizim de bir radyomuz veya televizyonumuz yok diye sormaya başladık. Eşim Kenan Sarı’nın teklifi ile girişimlere başladık.

 

- Hedefiniz neydi peki?

Florida Türk Radyosu, Temmuz 2007 tarihinde Florida Eyaleti Miami kentinde kuruldu. Radyomuzun en önemli özelliği ABDde Türkçe yayın yapan ilk ve tek radyo istasyonu olmasıdır. Sloganımız ABD topraklarında Türkçe yayın yapmanın ne anlama geldiğini anlayanların radyosu. Radyomuz Türkün sesini ABDde daha güçlü duyurabilmek amacı ile kuruldu. Büyük bir dinleyici kitlesine ulaştık. Türkiyenin tanıtımı adına önemli çalışmalar içerisindeyiz. Dünyada güçlü olmak için Amerikada güçlü olmamız lazım. Amerikadaki gücümüz için de medyaya ihtiyacımız var.

 

- İlk programınızın ardından nasıl tepkiler aldınız?

İstiklal Marşı 98.5 FM bandından çalmaya başlayınca hepimiz gözyaşları içinde arabalarımıza koştuk. Çok sevineceğini düşündüğümüz bütün tanıdıklarımıza telefonla hem haberi veriyor, hem de ağlıyorduk. O günkü programda İstiklal Marşı okundu, Türkçe şarkılar çaldı. Tesadüfen arabasında radyosunun kanalları karıştırırken İstiklal Marşını duyunca, kaza ile karşı karşıya kalanlardan tutun, canlı yayına katılıp heyecan ve ağlamaktan konuşamayanlar, şu anda aklıma geldikçe halen o heyecanı yaşıyorum.

 

- Önümüzdeki günlerde gerek radyo yayınların da gerekse de televizyon yayının konusunda projeleriniz var mı?

Şu anda 98.5 FM frekansı üzerinden yaklaşık 6 milyon kişinin yaşadığı Miami Fort Lauderdale ve Palm Beach bölgelerinde yayın yapıyoruz. İnternet adresimiz www.floridaturkradyosu.com. Yalnızca İnternet üzerinden dinleyici kitlemiz 20 bin ila 40 bin arasında. Yakın zamanda uydu yayına geçeceğiz. Ardından bu topraklardan yayın yapan televizyonumuz da gelecek.

 

- Siz hangi programı hazırlıyorsunuz radyoda?

Sevi ile Keyifli Saatler isimli programın yapımcısı ve sunucusuyum. Programda her hafta Türkiyeden ünlü sanatçılarımızı konuk ediyoruz. Ülke hasretini gidermeye çalışıyoruz. Yabancı dinleyicilerimizin Türkçe şarkılardan pek hoşlandıklarını söyleyemeyiz. Ama bazen istekte bulunanlar oluyor. Özellikle Türkiye ve Atatürk hakkında İngilizce program isteyen Amerikalı dinleyicilerimiz oldu.