"Anayasalar, çoğulcu bir anlayışla değiştirilebilir"

Yargıçlar ve Savcılar Birliği (YARSAV) Başkanı Emine Ülker Tarhan, ''Anayasalar demokrasilerde çoğunlukçu değil, çoğulcu bir anlayışla ve geniş katılımlı bir toplumsal uzlaşmayla değiştirilebilir'' dedi.

05 Haziran 2010 Cumartesi, 18:23
Abone Ol google-news

Emine Ülker Tarhan, Edirne Demokrasi ve Emek Platformu (EDEP) tarafından Turkuaz Konferans Salonu'nda düzenlenen, ''Anayasa Değişikliği Sürecinde Türkiye'' panelinde, anayasaların bireysel, kolektif hak ve özgürlükleri tanımladığını ve güvence altına aldığını belirtti.

Anayasa değişikliklerinin kolay olmadığını anlatan Tarhan, şunları söyledi:
''Anayasalar demokrasilerde çoğunlukçu değil, çoğulcu bir anlayışla ve geniş katılımlı bir toplumsal uzlaşmayla değiştirilebilir. Bu uzlaşma iktidarın yanı sıra muhalefet, sivil toplum, meslek örgütleri, sendikalar, üniversiteler, ülkenin değişik kesimlerinin tartıştığı bir platformda ancak mümkündür. Bütün çalışma metinlerini birleştiren bir çalışma alanıyla tartışılır. Böyle bir çalışma sonucunda oluşturulmuş değişikliğe hiç kimsenin karşı çıkması da zaten mümkün değildir.

Ülkemiz bunu başardığını geçmişte göstermiştir. 1995 ve 2001 anayasa değişikliklikleriyle içerik ve yöntem bakımından bunların başarılabileceğini övünülebilecek bir biçimde göstermiştir. Ancak bugün bize dayatılan 2010 anayasa değişikliği ise ancak darbe dönemleri dışında tarihimizde ilk kez katılım, görüşme ve uzlaşma dışlanarak, tek bir parti yönetiminin iradesi ile gerçekleştirilmektedir. Bu durumda toplumsal uzlaşma sağlanmadıkça, sivil bir anayasadan zaten söz edemeyiz. Bu anlayışla yapılacak bir değişiklik ancak görünürde sivildir ve sivil anayasacılık oynamaktır.''

Tarhan, Yargıtay, Danıştay ve adliye binalarının yasa dışı örgüt karargahı gibi dinlenildiğini, izlendiğini, yargıçlar hakkında hukuk dışı dinlemeler ve veri bankaları oluşturduğunu iddia etti.