Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş'ın ulaşım projesine İmamoğlu desteği

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, Başkent'te raylı sistem ağının genişlemesi için düğmeye bastı.

13 Ekim 2020 Salı, 14:57
Abone Ol google-news

Mamak'ı AŞTİ ile Dikimevi arasında çalışan Ankaray hattına bağlayacak 7,4 kilometrelik hafif raylı sistem hattı proje ihalesini İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) iştiraki Metro İstanbul Ticaret ve Sanayi A.Ş. kazandı. ABB ihalesini İBB iştiraki olan Metro A.Ş.’nin kazanması, Mansur Yavaş ve Ekrem İmamoğlu’nun dayanışma içinde olduğu görüntüsünü ortaya çıkardı.

İhale sürecinin tamamlanmasının ardından yeni hat projesi için ilk imzalar atıldı. ABB Başkanı Yavaş, Mamak ilçesini AŞTİ ve Dikimevi arasında hizmet veren ANKARAY hattına bağlayacak 7,4 kilometrelik Dikimevi-Natoyolu Hafif Raylı Sistem (HRS) Hattı Projesi’nin “Uygulamaya Esas Kesin Proje Hizmetleri” için İBB iştiraki Metro İstanbul Ticaret ve Sanayi A.Ş. ile sözleşmeyi imzaladı.

İmza törenine, Yavaş, EGO Genel Müdürü Nihat Alkaş, İBB iştiraki Metro İstanbul Ticaret ve Sanayi A.Ş. Genel Müdürü Özgür Soy ile Genel Müdür Yarımcısı M. Fatih Gültekin katıldı.

YAVAŞ: “METROYU DÖNEMİMDE BİTİRMEK İSTİYORUM”

Dikimevi-Natoyolu Hafif Raylı Sistem (HRS) hattı projesinin 8 ay içerisinde tamamlanması planlanırken, Başkan Yavaş, firmadan teslim süresini öne çekmelerini isterken İstanbul’un dışında İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin de teknik destek vereceğini şu şekilde anlattı:

“Metroyu dönemimde bitirmek istiyorum. İsteriz ki dönemimizde metroyu açalım. Proje süresi de uzun olmuş, biraz daha öne çekebilirsek en büyük istirhamım o olur. Biz açık ihale yapacağız, ama ihalenin tekniği konusunda teknik destek istiyoruz İstanbul’dan, İzmir de destek verecek. Amacımız projenin mümkün olan en kısa zamanda yapılması. Ona da biz elimizden gelen desteği vereceğiz.”     

Dikimevi-Natoyolu HRS hattı projesini 8 ayda tamamlamayı planladıklarını belirten Metro İstanbul A.Ş. Genel Müdürü Özgür Soy, Başkan Yavaş’ın bu çağrısı üzerine süreyi kısaltacakları sözünü verdi.

MAMAKLILARA SESLENEN YAVAŞ: SİZE MÜJDEM OLSUN

Sosyal medya hesapları üzerinden de açıklamalarda bulunan Başkan Yavaş, 7,4 kilometre uzunluğundaki 8 ayrı istasyondan oluşacak raylı sistem ile ilgili olarak Mamaklılar’a da şu mesajı verdi:

“Sevgili Mamaklı hemşehrim, biz bu şehre bir günde metro gelmeyeceğini biliyorduk, ama adalet bir günde gelebilirdi. Biz adil olmayı seçtik. 7,4 km’lik Dikimevi-Natoyolu Hafif Raylı Sistemler projesinde imzamızı atıp projenin hızlandırılmasının sözünü aldık. Size müjdem olsun.” 

DURAK İSİMLERİ DİKKAT ÇEKTİ

Dikimevi-NATO Yolu hattında yer alacak durak isimleri de Ankara’daki önceki uygulamalardan farklılık gösterdi. Bu kapsamda durak isimleri arasında eski Cumhurbaşkanı Fahri Korutürk, General Zeki Doğan, Aşık Veysel, Cengizhan, Akşemsettin gibi tarihteki önemli isimlerin yer alması dikkat çekti.