Ankara’da ibre Yıldırım’a döndü

Yavaş yerine, Kılıçdaroğlu’nun başdanışmanı Yıldırım öne çıkıyor ancak İYİ Parti ile ittifak çalışması sürüyor.

17 Kasım 2018 Cumartesi, 20:13
Abone Ol google-news

<haber-dikey:1143250,1139174>

Yerel seçimler öncesinde açıkladığı adaylarıyla ön alan CHP, Ankara ve İstanbul için de ittifak destekli en uygun adayları bulmak için yoğun olarak çalışıyor.
2014 seçimlerinde CHP’nin Ankara adayı olan ancak bu sefer iki partinin “rozetsiz” ortak adaylığını isteyen Mansur Yavaş’ın ikinci plana gerilediği, ibrenin Cengiz Topel Yıldırım’a döndüğü parti kulislerinde yoğun olarak dile getiriliyor.

CHP; yerel seçimlerde Ankara ve İstanbul’da başarılı olabilmek için hem Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu, hem genel merkez hem de il örgütleri düzeyinde yoğun olarak çalışıyor. İstanbul için ön çalışmalar yapılıyor. Ancak Ankara için bir yandan kamuoyu yoklamaları yapılıyor, bir yandan yoğun görüşmeler sürüyor. Kılıçdaroğlu, aday adaylarıyla görüşüyor, bazı kamuoyu araştırma firmalarının sunumlarını dinliyor.

İttifak için çalışma

Edinilen bilgiye göre Kılıçdaroğlu, görüşme ve sunumlarda fazlaca konuşmuyor ve yoğun olarak dinliyor. CHP kurmayları, Kılıçdaroğlu’nun tamamen başarılı olmak düşüncesine odaklandığını dile getiriyor. Bunu, “Genel Başkan, yerel seçimler için de bir ittifak gerekebileceğini gördüğü için İYİ Parti ve Saadet Partisi’ne yönelik ters bir söylemde bulunmadı. Ama İYİ Parti yetkilileri ‘İttifak bitti’ açıklaması yaptı. Gelinen noktada yeniden ittifak için çalışılıyor; bu da öngörüyü ve iyi niyeti ortaya koyuyor” şeklinde dile getiriyorlar.

CHP kurmayları İYİ Parti ile sürdürülen görüşmeler için şu değerlendirmeyi yapıyor:
“Henüz tespitler yapılıyor. Kağıt üzerinde işe yarayacak gibi görünüyor. Ama uygulamada ne olur orasını kimse bilemez. Bu ittifak herkesin işine yaramalı. Örneğin biz Adana, Mersin gibi bölgelerde yarışarak da kazanabiliriz. İttifak bu bölgeleri garantilememizi sağlarsa İYİ Parti’nin de bu bölgelerde bir başarı sağlaması lazım.”

Edindiğimiz izlenim, CHP, müzakere dışı tutmak için Yenimahalle ve Çankaya’yı erkenden açıklama yoluna gitmiş. Ancak Keçören gibi İYİ Partili bir adayın yüksek oy alabileceği ilçeler müzakere masasına gelebilir.

Ankara 6 ayrı senaryo kapsamında ele alınıyor. Şimdiye kadar Ankara için ön plana çıkan Mansur Yavaş’a ilişkin bir gerileme gözleniyor. Yavaş’ın iki partinin “rozetsiz” adayı olmak istediği yönündeki açıklamaları gerilemenin nedenlerinden biri. Bu yaklaşımın CHP tabanı ve örgütü ile uyumlanmayı zorlaştıracağına dikkat çekiliyor. Yavaş için “Yeni bir öyküsü yok, Melih Gökçek’ten kurtulma psikolojisi artık yok” tespiti yapılıyor. Bir yandan da Yavaş’ın adaylığı durumunda CHP seçmenin tepkisi ölçülüyor. HDP seçmeninin Yavaş’a mesafesi, MHP oyları yükselirken sağdan oy almanın zorlaşacağı beklentileri de diğer sorunlar olarak sıralanıyor.

Sokağın dilini biliyor
Bu ortamda 2014’te aday adayı olan, gerçekleşmeyince Kılıçdaroğlu’nun başdanışmanlığını yürüten Yıldırım parti genel merkezinde gündeme gelmiş durumda. Yıldırım’ın parti içinde sorunsuz olduğu, CHP’nin ulaşmakta zorlandığı seçmen kitleleriyle iç içe olduğu dile getiriliyor. Parti kurmayları, Yıldırım’ı, “Sokağın dilini biliyor, tartışmasız yepyeni bir isim. Hem partili hem deneyimli bir işadamı. Hiçbir rezervi, bagajı yok, her kesime aynı mesafede” şeklinde anlatıyor. l ANKARA