Anne cinayetinde 'satanist' yaklaşım iddiası

SBS'ye girmesini engellediği iddiasıyla annesini tabancayla vurarak öldürdüğü iddia edilen R.A'nın pedagog ve psikolog gözlemlerine göre, ''satanist yaklaşım''ları bulunduğu öğrenildi.

10 Haziran 2009 Çarşamba, 13:42
Abone Ol google-news

Adana'da SBS'ye girmesini engellediği iddiasıyla annesini tabancayla vurarak öldürdüğü iddia edilen ve SHÇEK'e bağlı yurtta koruma altına alınan R.A'nın (12), pedagog ve psikolog gözlemlerine göre, ''satanist yaklaşım''ları bulunduğu öğrenildi.

Alınan bilgiye göre, dün Çukurova Doğum ve Çocuk Bakımevi Hastanesi'nin ''13997'' karantina numaralı ''Tıbbi Muayene ve Müşahede Formu''na göre 7 Ağustos 1997 doğumlu R.A'nın, annesi Songül A'yı tabancayla öldürdüğü iddiası not düşülürken, bulunduğu SHÇEK'e bağlı Şükrü Tülay Yetiştirme Yurdu'nda, Nöbetçi 2. Çocuk Mahkemesi kararıyla bir ay süreyle devlet korumasına alındığı bilgisine yer verildi.

Bu karara esas olan psikolog ve pedagog raporunda, R.A'nın 2 yaşından 9 yaşına kadar teyzesi tarafından büyütülmesini kabullenemediği ifade edilirken, raporda ''satanist yaklaşımlar'' içinde olduğu kaydedildi.

Baba Ali A'nın da gazetecilere olaydan bir gün önce evinin duvarına satanistlikle ilgili yazı yazıp, işaretler çizdiğini söylediği R.A. hakkındaki raporda, şu ifadelere yer verildiği öğrenildi:

''R.A'nın, babası ile ablasının kendisine iyi davrandığı, ağabeyi ile diyaloğunun iyi olduğu, kız arkadaşlarından nefret ettiği, sadece bir kız arkadaşı ile sırlarını paylaştığı, 2 yaşından 9 yaşına kadar babaannesi tarafından büyütüldüğü için bu durumun kendisinde derin izler bıraktığı, yoğun şekilde okula devam etmek istediğini, satanizm anlayışı içerisinde kendisini ifade ettiği, kontrollü davrandığı, insanları iyi ve kötü karşıtlığı şeklinde algıladığı gözlemlendi.''

Bu arada, R.A'nın olaydan sonra yapılan incelemede elinde barut izine rastlanıldığına ilişkin rapor da soruşturmanın yürütüldüğü Cumhuriyet Savcılığı'ndaki dosyaya konulurken, gözlemler sonucu, koruma süresinin uzatılıp uzatılmayacağına karar verileceği bildirildi.

 

Savcı:

Adana'da annesini öldürdüğünü itiraf eden 12 yaşındaki R.A. ile ilgili soruşturmayı yürüten Cumhuriyet Savcısı, nüfus kayıtları ile hastanedeki doğum kayıtlarının birbiriyle örtüştüğü için kovuşturmaya yer olmadığına karar verileceğini bildirdi.

Basın mensuplarına bilgi veren Cumhuriyet Savcısı, annesini öldürdüğü iddia edilen R.A'nın hastane kayıtlarının kendilerine ulaştırıldığını ve dosyaya konulduğunu, nüfus kayıtları ve hastanedeki doğum kayıtlarının birbiriyle örtüştüğünü belirtti.

Savcı, ''Hastane kayıtları bağlayıcı olduğu için annesini öldürdüğü iddia edilen R.A. ile ilgili kovuşturmaya yer olmadığına karar verilecek'' dedi. Savcı, idari olarak çocuk mahkemesinden bir ay süreyle koruma tedbiri kararı alınan R.A'nın ailesine teslim edilmesini düşünmediklerini kaydederek, şunları söyledi:

''Cumhuriyet savcılığı olarak R.A'nın mahkeme kararı ile koruma tedbiri istenecek, böylece kız çocuğu, reşit olacağı 18 yaşını doldurana kadar çocuk yuvasında kalacak ve bu sürede eğitimini ve yaşamını sürdürmesi konusunda destek olunacak.''

Baba Ali A'nın çocuğu alma konusunda yasal girişimde bulunabileceğini ifade eden savcı, ''Karar, mahkeme heyetinde, ancak çocuğun ailesinden birini öldürdüğü iddia edildiği için durum oldukça hassas. Bu nedenle hakimin aileye verme olasılığı hemen hiç yok'' dedi.

Savcı, bu arada R.A'nın ''satanist veya diğer yatkınlıkları'' ile ilgili olarak, ilgili kurumda tedavisinin yapılmasının mümkün olduğunu da bildirdi. R.A'nın dün hastane kayıtlarında 12 yaşını doldurmadığı tespit edilmişti.