“Anneni öldüreceğim” diye tehdit etmiş

Mersin’de 28 Haziran’da işe gitmek için evden çıkan eski eşi Filiz Kaplan’ı sokak ortasında silahla vurarak öldüren zanlı Murat C.’nin, kızına sürekli ‘Anneni öldüreceğim’, ‘Abini öldüreceğim’, ‘Onları yaşatmayacağım’ dediği ortaya çıktı.

Yayınlanma: 10.12.2019 - 13:59
Abone Ol google-news

Mersin’de, 28 Haziran 2019 tarihinde sabah Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi'ndeki işine gitmek üzere merkez Toroslar ilçesi Turgut Türkalp Mahallesi'ndeki evinden çıkan 42 yaşındaki iki çocuk annesi Filiz Kaplan, yaklaşık 1 yıl önce boşandığı kocası Murat C. tarafından sokak ortasında silahla vurularak öldürüldü. Aynı gün Osmaniye Mahallesi'nde 3 arkadaşıyla birlikte yakalanan Murat C. tutuklanırken, yanında bulunan 3 kişi ise adli kontrol şartıyla serbest kaldı.

İLK DURUŞMA 12 ARALIK’TA

Filiz Kaplan cinayetinin ilk duruşması, 12 Aralık Perşembe günü Mersin 10. Ağır Ceza Mahkemesinde görülecek. Kaplan ailesi, kadın cinayetlerine ‘dur’ demek için herkesi perşembe günü Mersin Adalet Sarayı'na çağırdı.

“EN AĞIR ŞEKİLDE CEZALANDIRILMALARINI İSTİYORUM”

Filiz Kaplan’ın 23 yaşındaki kızı Selcan Kaplan, adalete güvendiğini söyledi. Babası Murat C.’den ‘o şahıs’ diye bahseden Selcan, zanlının cinayeti işlerken yalnız olmadığını iddia etti. Adli kontrol şartıyla serbest bırakılan diğer 3 kişinin de adalet önüne çıkmasını isteyen Selcan, “Annem rahat uyusun, başka Filiz’ler ölmesin diye o şahsın ve yanındakilerin en ağır şekilde cezalandırılmalarını istiyorum” dedi.

“ADALETTEN İSTEĞİM, BABALIKTAN RET DAVASI”

Babalarının soyadını mahkeme kararıyla reddederek, annelerinin soyadını aldıklarını dile getiren Selcan, “Keşke babalık reddi olsa babalıktan da reddedebilseydik. Biz soyismimizi değiştirmeden önce ilk davamız babalık reddi olmuştu ama böyle bir şey yasada olmadığı için reddedemedik. Sadece annemin soyismini aldık; çünkü biz kendisinin ne soyismini ne de kimliğimizde hiçbir şekilde baba adının dahi yazmasını istemiyoruz. Benim birinci isteğim en ağır şekilde ceza verilmesi, ikinci isteğim de babalıktan ret davası bu adaletten” diye konuştu.

“SÜREKLİ ‘ANNENİ ÖLDÜRECEĞİM, ABİNİ ÖLDÜRECEĞİM’ DİYORDU"

Zanlı Murat C.’nin, kızı Selcan üzerinden sürekli Filiz Kaplan ve oğlu Gökhan’ı öldüreceği tehdidinde bulunduğu da ortaya çıktı. Zanlının, olaydan iki gün önce sabah annesiyle birlikte yaşadıkları eve geldiğini anlatan Selcan Kaplan, “Biz kapıyı açmadık. Ben mercekten baktım, eliyle kapıyı kapatmıştı. Belki biz kapıyı açsak, o an bize bir şey yapacaktı. Hep tehditleri banaydı. Benim üzerimden yürümeye çalışıyordu, sürekli ‘anneni öldüreceğim, abini öldüreceğim’ diyordu. Ben hep yalvarıyordum, ‘yapma baba, böyle şeyler söyleme’ diyordum. Hatta en son ‘erkek, şeref, namus sözü ki yapmayacağım’ demişti” ifadelerini kullandı.

“BOŞANDIKTAN SONRA DA TEHDİTLERİ DEVAM ETTİ”

Filiz Kaplan’ın oğlu 26 yaşındaki Gökhan Kaplan da, “O ve yanındaki 4 kişinin en ağır cezayı almasını isterim. Annem boşandıktan sonra da tehditleri devam etti. Bana pek yaklaşmıyordu, tehditleri ‘onları öldüreceğim, onları yaşatmayacağım’ diye kardeşim üzerinden iletiyordu” şeklinde konuştu.

Filiz Kaplan’ın annesi Zahide Kaplan ise “Hiç gözümün önünden gitmiyor. Ona en ağır cezanın verilmesini istiyorum. Bir de o arkadaşlarına da aynı cezayı versinler. Onları serbest bırakmışlar. Birimize gelip sıksalar ne yapacağız? Ne tanıyoruz ne biliyoruz” dedi.

“ALINMIŞ BİRÇOK MAHKEME KARARI VAR”

“Tarifi imkansız acılarım var” diyen ağabey Ali Kaplan da herkesi 12 Aralık’ta duruşmaya beklediğini söyledi.  Kız kardeşinin koruma talebinin yanı sıra evden uzaklaştırma ve zanlıyla ilgili alınmış birçok mahkeme kararı olduğuna dikkat çeken ağabey Kaplan, “Onlarca dava, onlarca uzaklaştırma kararı var. Ben, kardeşim için verilecek olan adalet kararının, aslında bu şekilde hayatına son verilen Emine, Ceren, Ayşe, Fatma, kim olursa olsun hepsine bir örnek olacağını düşünüyorum. Biz istediğimiz o adaletin gerçek anlamda Mersin’de sağlanacağına eminiz. O adaletin tecelli edeceğine sonuna kadar inanıyoruz. Kardeşimin önünü 4 kişi birden kesti. Kardeşimin hayatına son veren cani ve yanındakilerin ifadelerinde, bunlar 4 kişi. Biri bu olayı yapıyor zaten, diğerlerinin yargı aşaması devam ediyor. Biz bunları tanımıyoruz. Yolda, sokakta karşımıza çıkmış olsa, zaten benim ve çocukların da koruma tedbirleri var. Biz adaletin gerçek anlamda sağlanmasını istiyoruz. Bunların da adalete hesap vereceğine inanıyorum” dedi. 


Cumhuriyet Tatil Otel Rezervasyon

En Çok Okunan Haberler