Antioksidan destekleyici ilaçlara dikkat

İngiliz uzmanlar, antioksidan destekleyici ilaçların alınmaması gerektiğine ve bu ilaçların zararlı olabileceğine dikkat çekerek, destekleyici ilaçlar almak yerine sigarayı bırakmayı, kızartılmış yiyecek tüketimini azaltmayı ve düzenli egzersiz yapmayı tavsiye ediyor.

10 Ağustos 2011 Çarşamba, 06:24
Abone Ol google-news

The Guardian gazetesi, yeteri kadar meyve ve sebze tüketiminin kalp hastalıkları ve bazı kanser türleri oranını düşürdüğünü belirttiler. Uzmanlar destekleyici olarak kullanılacak antioksidan ilaçların zararlı olabileceğine dikkat çekti. Haberde dünyanın önde gelen bağımsız sağlık araştırma şirketlerinden biri olan İngiltere merkezli The Cochrane Collaboration'ın destekleyici ilaçların yararından daha çok zararının olabileceğine işaret ettiği belirtiliyor.

"Destekleyici ilaç alanların ölüm oranı daha yüksek"

Gazete, destekleyici ilaçlar almak yerine sigarayı bırakmayı, kızartılmış yiyecek tüketimini azaltmayı ve düzenli egzersiz yapmayı tavsiye ederek, "Bu ilaçlar için para ödemek yerine, paranızı bol sebze ve meyve içeren sağlıklı beslenmeye harcayın" ifadelerine yer veriyor.