Apple iPhone 6s’in satış rakamlarını şişiriyor mu?

Yeni iPhone 6s ve iPhone 6s Plus, akıllı telefon pazarında hızlı bir başlangıç yapmıştı. Ancak analistlerin söylediğine göre satışlar yavaşlama eğiliminde. iPhone 6s ve iPhone 6s Plus satışlarında son durum haberimizde.

17 Ekim 2015 Cumartesi, 19:40
Abone Ol google-news

Uzun süredir beklenen yeni iPhone 6s ve iPhone 6s Plus modelleri 25 Eylül tarihi itibariyle ABD’de satışa çıktı. Daha sonra dalga dalga diğer bölgelerde de satışa çıkan iPhone modellerinin satışlarında düşüş gözlemlendi. Türkiye için 16 Ekim olan çıkış tarihini bir hafta erteleyerek 23 Ekim’i işaret eden Apple’da son durumlar ortaya çıktı.


Piyasaya çıktıktan sonraki ilk üç gün içerisinde 13 Milyon telefon satışına imza atan Apple, önemli bir rekor kırmıştı. Her yıl kendi rekorunu tazeleyen firmanın 2015 sonu itibariyle 76 Milyon iPhone 6s ve iPhone 6s Plus satmayı hedeflediği biliniyor. Ancak bu bilgi biraz şişirilmiş olabilir.
İddiaya göre Apple, çip üreticilerine verdiği ön siparişlere müdahale ederek, üretilmesini istediği parça sayısını %15 azalttı. Dolayısıyla önceden açıklanan 76 Milyonluk satış tahmini havada kaldı. Analistlerin iddiasına göre Apple 2015 yılı sonuna kadar en fazla 65 Milyon iPhone satışı yapabilecek. Apple tarafından hedeflenen satış rakamlarının yakalanmasına imkansız gözüyle bakılıyor. Kaynaklarının Apple’ın tedarik zincirindeki üreticiler olduğu söyleniyor.
Tabii ki 65 Milyon da son derece büyük bir rakam. Diğer markaların henüz bu rakamlara bu kadar kısa sürede yaklaşması söz konusu değil. Ancak ticari kaygılar sebebiyle, hisse senetleri ve marka değeri göz önüne alınarak bazı hedefler şişiriliyor olabilir.

Dünyanın en pahalı iPhone 6’sı karşınızda!