Ardahan'da olaylı miting

Ardahan'da DTP'nin düzenlediği mitinge katılanlar ile Türk bayrağı açan çevredeki yurttaşlar arasında çıkan kavgada ilk belirlemelere göre 1'i polis 6 kişi yaralandı. Olaylar ardından açıklama yapan, DTP Grup Başkanvekili Selahattin Demirtaş, yaşananları 'faşişt saldırı' olarak nitelendirdi.

28 Kasım 2008 Cuma, 10:59
Abone Ol google-news

Ardahan'da DTP'nin düzenlediği mitinge katılanlar ile Türk bayrağı açan çevredeki yurttaşlar arasında çıkan kavgada ilk belirlemelere göre 1'i polis 6 kişi yaralandı.

Partisinin düzenleyeceği miting için Ardahan'a gelen DTP Genel Başkan Yardımcısı Emine Ayna, Diyarbakır Milletvekili Aysel Tuğluk, Iğdır Milletvekili Pervin Buldan, Van milletvekilleri Özdal Üçer ve Fatma Kurtulan ilk olarak merkeze bağlı Hasköy'e giderek, 16 Kasım'da güvenlik güçleriyle girdiği çatışmada etkisiz hale getirilen teröristin yakınlarına taziye ziyaretinde bulundu.

Beraberindeki heyetle daha sonra partisince il merkezdeki Kongre Caddesi'nde düzenlenen miting alanına gelen Ayna, yaklaşık 200 kişi tarafından karşılandı.

Bu sırada, çevrede Türk bayrakları açan yurttaşlar ise ''Şehitler ölmez vatan bölünmez'', ''Kahrolsun PKK'' şeklinde slogan attılar.

Mitinge katılan DTP'liler ise Türk bayrağı açarak partileri aleyhine slogan atan yurttaşlara tepki gösterdiler.

Taraflar arasında gerginliğin artması üzerine DTP Genel Başkan Yardımcısı Ayna, konuşmasını kısa tutmak zorunda kaldı.

Mitingin sona ermesiyle de DTP'liler ile çevredeki yurttaşlar arasında taşlı, sopalı kavga çıktı. Olay yerine gelen Ardahan Vali Vekili Ali Fuat Atik ve Emniyet Müdürü Kemal Sonunur, tarafları sakinleştirmeye çalıştı.

Olaylarda ilk belirlemelere göre 1'i polis 6 kişi yaralandı. Ayna ile beraberindekiler de mitingin ardından DTP İl Başkanlığı'na geçtiler.

 

'Faşist saldırı'

DTP Grup Başkanvekili Selahattin Demirtaş, Ardahan'da bugün DTP mitinginde yaşanan olayları, ''faşist saldırı'' diye niteledi.

Demirtaş, yaptığı yazılı açıklamada, DTP mitinginde yaşanan olayın, bir grup tepkili yurttaş ile DTP'liler arasında yaşanan gerginlik olmadığını savundu.

Ardahan'da yaşananın tam anlamıyla faşist bir saldırı olduğunu iddia eden Demirtaş, özetle şunları kaydetti:
''Bu faşist saldırı AKP'nin gözetiminde ve kontrolünde gerçekleşmiştir. Bir gün önceden Valilik ve Emniyet tarafından hazırlıkları yapılan bu saldırının, 'DTP'ye çürük domatesli saldırı' gibi masumlaştırılmaya çalışılması, şiddeti ve faşizan saldırıyı örtmeye dönük bir tutumdur. Dün, gün boyunca bazı sivil yurttaşlar ve polisler tarafından Ardahan'da esnaflar tek tek gezilmiş ve DTP'ye yönelik saldırı hazırlığı alenen yapılmıştır. Eş Genel Başkanımıza, milletvekillerimize ve partililerimize yönelik bu saldırıdan, AKP hükümetini doğrudan sorumlu tuttuğumuzu ve saldırının peşini bırakmayacağımızı belirtmek istiyoruz.
Bu saldırılara vereceğimiz en güçlü cevap AKP'yi sandığa gömmek olacaktır. Bize
(Ya sev ya terk et) diyenler, kendi yarattıkları ırkçı dalgada kaybolup gideceklerdir.''