Arınç: Cemaati hedef aldığım anlaşılmasın!

AKP, rüşvet ve yolsuzluk operasyonuyla ilgili açıklamayı yaptı.

18 Aralık 2013 Çarşamba, 15:42
Abone Ol google-news

İstanbul'da başlayan ve çok sayıda önemli isime uzanan operasyonla ilgili olarak Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç açıklamalarda bulundu. Arınç, AKP hükümetinin konuyla ilgili olarak 'siyasi çalışmalar' yapabileceğini söyledi. "Bazılarının bu kadar alçalabileceğini düşünmemiştik" diyen Arınç, "Saflığımıza verin" diye konuştu.

Arınç'ın açıklamalarından satırbaşları şöyle:

- Bugün öğleden sonra başbakanımızın başkanlığında bir araya geldik. Olayı elimizdeki bilgiler kapsamında değerlendirdik.

- Soruşturmaların kapsamı, şüpheli sayısının çokluğu nazara alınarak, delillerin toplanıp soruşturma için önceden beri uygulandığı gibi bu soruşturmaya yardım etmek üzere iki Cumhuriyet Savcısı görevlendirildi.

- Hükümetimizin bu konular hakkında görüşü 11 yıldan bu yana hiç değişmemiştir. Geldiğimizden bu yana mafya ve çete örgütleri yargının önüne çıkarılmıştır. Pek çoğu dağıtılmıştır. Siyasi irademiz güçlüdür. Yolsuzluk yapanların kökünü kazımak üzere dimdik ayakta durmuştur.

- İsimleri kim olursa olsun, o kişilere ne kadar yakın olursa olsun, geçmişte veya bugün hükümetimizde ne kadar iyi ilişkilede bulunduğu farkedilsin, bizim nazarımızda herkes nötrdür. Yargının kararına saygılı olacağız. Engelleyecek bir çabanın içinde olmayacağız.

- Hükümet üyelerinin isimlerinin geçtiği, yakın ilişkide olduğu gibi iddialar bizi ilgilendirmiyor. Bu iddiaların gerçekliği kısa zamanda ortaya çıkarılmalıdır.

- Bir soruşturma süreci var. Gizlidir ama bu sürece uyulmuyor. Ne muhalefet ne basın ne de siyasetçiler uyuyorlar. Lütfen insanları karalamayın. Hukuk herkes içindir.

- Bu olayların bugün olması ne anlama geliyor? Siyasi bir maksat olabilir mi? Dört beş ay öncesine kadar bu tür suçlamalarla bazı insanların karşı karşıya gelecekleri yazılıyordu. Emniyetten insanlar, güler mi ağlar mı, barış mı derken, İçişleri Bakanımızın oğluyla ilgili işaretleri vermişler.

- Kasetler, fotoğraflar servise konacak tehditlerini biz de duyuyoruz. Bazılarının bu kadar alçalabileceğini düşünmemiştik. Saflığımıza verin.

- Önce Gezi ile şimdi de bu tür olaylarla kamuoyu üzerinde yıpratma kampanyası olduğu çok açık şekilde görünüyor. ANAP için yapılanlardan farklı bir tarafı yoktur.

-Sayın başbakanla birlikte hükümeitimizin yıpratılması, birilerine göre yandaş olarak küçük düşürülmeye çalışılan tehditler yapılıyor. İş adamları tehdit ediliyor. Tehdit ve karalama kampanyaları atbaşı gidiyor.

-Ortada bir iddia var. Bu iddiada kimlerin ismi geçiyorsa, hükümetimizle ilgili olanlar ve olmayanlar, sonuna kadar araştırılmalı. Kim hüküm giyecekse bizi ilgilendirmiyor. Biz hükümet olarak yolsuzluklara karşı savaş vermiş bir hükümetiz. Yargı gereğini yapmalı.

-Bu operayon niçin bu zamanda yapılıyor ve niçin tehditler savruluyor? Hükümeti yıpratmak ve zoru durumda bırakmak için. Bunu biz biliyoruz, bununla ilgili delillerimiz de var. Yapanları da bulacağız. Devlet içinde illegal bir örgüt varsa ortaya çıkarmak boynumuzun borcu olsun. Ellerindeki imkanları sadece kendi çıkarları için kullanan bir örgüt varsa onu da ortaya çıkaracağız."

Bülent Arınç açıklamasının ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı.

-"Soruşturmanın selameti açısından bakanlar da istifa edecek mi?" sorusuna Arınç, "Doğrusu hayret ediyorum. Şube müdürlerinin hangileri olduğunu emniyetle özel görevli bir arkadaş gibi sordunuz. Siz Emniyet Genel Müdürlüğü'nün açıklamasını okudum, gerek görmüştür, soruşturmanın selameti açısından gitmesini uygun görmüşler. Bunları örnek göstererek 'Bakanlar ne yapacak?' diye soruyorsunuz. Bunu yakında görürsünüz, buna Başbakanımız karar verecek. Bu soruşturmayla ilgili savcılar göreve devam edecek. Mevcut savcılar görevden alındı da onların yerine başkaları mı alındı. Hayır, onlar çalışıyor, iki yeni kişi atandı" şeklinde yanıt verdi.

-'Devlet içerisindeki bir örgütle ilgili operasyon hazırlığı mı var?' sorusuna Arınç, "Biz operasyon makamı değiliz" şeklinde yanıt verdi.

-Bir basın mensubunun "Sayın Başbakan'ın dinlendiği iddiası var" sözlerine yönelik Arınç, "Başbakanımızın dinlendiğine yönelik bir konuşma yapılmadı. Genel olarak bu konular konuşuldu. Konu üzerinde duyumlarımız ve elimizdeki bilgileri değerlendirdik. Yasadışı dinlemeler yapıldı mı bunları araştıracağız" dedi.

-Soruşturmada ismi geçen bakanlar 'Toplantıda bu konuda ne konuşulduğunu söylemem. Biz sayın bakanlarımızı seviyoruz, masum olduklarına inanıyoruz. Ama bir suça karışmışlarsa bu onları koruyacağımız anlamına gelmez. Ancaka bakanlarımız bize müsaade diyebilir veya Başbakanımız bunu isteyebilir. Ne yapacaklarını yakın zamanda görürüz" diye yanıt verdi.

-Açıklamalarınızda cemaati mi kastediyorsunuz' sorusuna Arınç, "Bu kadar laf söyledikten sonra siz cemaati mi kastediyorsunuz derken fikriniz ve zikriniz ortaya çıkar. Biz fitnenin söndürülmesi noktasındayız. Cemaat temiz olduğunu, Türkiye'ye hizmetler yaptığını, başındaki insanı ne kadar sevdiğimiz her yerde söylemiş bir insanız. Eğer bir alçaklık söz konusuysa bunu onlara atfetmek doğru değil. Bana bu soruyu sorarsanız, inciniriz" diye yanıt verdi.