Asil Nadir temyize gidiyor

Şirketinden zimmetine para geçirmekten suçlu bulunan ve 10 yıl hapis cezasına çarptırılan Kıbrıslı Türk işadamı Asil Nadir'in, mal varlığını açıklaması istenirken, Nadir, hakkındaki kararı temyize götürecek.

24 Ağustos 2012 Cuma, 08:20
Abone Ol google-news

Londra'nın güney doğusunda bulunan Belmarsh hapishanesine konulan 71 yaşındaki Nadir'in gelecek ay yargıç karşısına çıkarak mal varlığını açıklaması bekleniyor. İngiliz basını, mal varlığının ortaya çıkmasıyla Nadir'in, Ağır Dolandırıcılıkla Mücadele Ofisi'nin (SFO) mahkeme masrafları ile sahibi olduğu "Polly Peck" şirketinin hissedarlarının tazminat taleplerini karşılamak zorunda kalacağını aktarıyor.

Bu arada, Nadir'in avukatlık şirketi Bark & Co'dan yapılan açıklamada, kararın temyize taşınacağı bildirilerek, "Karardan dolayı Nadir büyük hayal kırıklığına uğradı" denildi.


"Yargıca teşekkür, eşine hoşçakal"

Times ve Independent gazeteleri bugünkü sayılarında Nadir'in 10 yıl hapis cezasına çarptırılmasını manşetine taşırken, Financial Times ve Guardian da karara geniş yer verdi.

Times gazetesi mahkeme masrafları ve tazminat talepleri dolayısıyla Nadir'in milyonlarca sterlin ödemek zorunda kalabileceğini yazdı. Nadir'in dünkü duruşmada kararın açıklanmasının ardından, Yargıç Holyrode'a teşekkür ettiğini, eşi Nur Nadir'e dönerek "hoşçakal" dediğini ve gazetecilere gülümsediğini aktaran Times, Nadir'in 28 yaşındaki eşi Nur Nadir'le ilgili detaylara da yer verdi.

Nur Nadir'in KKTC'ye dönmeyeceğini ve eşini Belmarsh hapishanesinde ziyaret etmek için başvurduğunu bildiren Times, çiftin Londra'nın lüks semtlerinden Mayfair'de aylık 23 bin sterlin kirası olan bir evde yaşadığına dikkati çekti. Gazete, "Nur Nadir'in Londra'da bir işi yok, hayatını nasıl sürdüreceği belirsiz" yorumunu yaptı.


Muhafazakar Parti bağlantısı

Financial Times gazetesi, Nadir'in ilk beş yıldan sonra serbest kalabileceğini bildirirken, Guardian gazetesi ise Nadir'in tazminat parasını ödeyememesi halinde ilave hapis cezası alabileceğini aktardı.

Independent gazetesi de Nadir davasının siyasi yansımalarına değinerek, şu ifadelere yer verdi:

"Asil Nadir'in, bir dönem en büyük bağışçısı olduğu Muhafazakar Parti'nin yeniden iktidara gelmesi nedeniyle İngiltere'ye döndüğü iddia ediliyor. Partiden şimdi Asil Nadir'den aldığı 440 bin sterlini iade etmesi isteniyor. Ama parti bunu reddediyor, paranın Nadir'den değil, Nadir'in yönettiği bir şirketten geldiğini söylüyor. Bu tür çarpıtmalar, hem Muhafazakar Parti'yi lekeliyor hem de siyasette devlet finansmanının gerekliliğini ortaya koyuyor."

Asil Nadir, Londra'daki Old Bailey Ağır Ceza Mahkemesinde yaklaşık 7 ay süren davadan önce 2010 yılında KKTC'den Londra'ya dönmüştü. Nadir, sahibi olduğu "Polly Peck" şirketinin kayyuma devredilmesinin ardından 1993 yılında KKTC'ye kaçmıştı.