Asker memur adayları ve engellilere müjde

Devlet Personel Başkanlığı, askerde olduğu için kamuda işe başlayamayanlar ile engelli yurttaşlara yönelik 2 önemli düzenleme gerçekleştirdi.

16 Ekim 2009 Cuma, 08:40
Abone Ol google-news

Kamu Personeli Seçme Sınavına (KPSS) göre kamuda bir işe yerleştirilen, ancak asker olduğu için ataması yapılamayan adayların artık atama hakkı kaybolmayacak.

Bugüne kadar KPSS sonucu bir kamu kurum ve kuruluşuna yerleştirilen, ancak askerde oldukları için ilgili kurumlarca atamaları yapılamayan veya atamaları yapıldığı halde askerde oldukları için süresi içinde göreve başlayamayanların atamaları iptal ediliyordu.

Devlet Personel Başkanlığı da, bu durumda olan adaylarla ilgili net bir görüş ortaya koymuyordu.

Başkanlık, bu konuda önemli bir tavır değişikliğine gitti ve ''merkezi yerleştirme işlemi neticesinde herhangi bir kamu kurum ve kuruluşuna yerleştirilen, ancak yerleştirildiği tarihte askerde olması sebebiyle ataması yapılamayan adayların askerlik görevlerini bitirmelerini müteakip, yerleştirildikleri kurumlara müracaat etmeleri halinde atamalarının yapılması gerektiğini'' yönünde görüş bildirdi.


Üst kurul da engelli personel çalıştıracak

Devlet Personel Başkanlığı, düzenleyici ve denetleyici kurumları da, engelli personel çalıştırma zorunluluğu olan kuruluşlar kapsamına aldı.

Devlet Memurları Kanunu'nun 53'üncü maddesine göre, Kanuna tabi kamu kurum ve kuruluşlarının dolu kadro sayılarının yüzde 3'ü oranında engelli çalıştırmak zorunda olduklarına dikkat çeken Devlet Personel Başkanlığı, kendilerinin de kamunun engelli personel alımını Nisan-Mayıs, Temmuz-Ağustos ve Ekim-Kasım dönemlerinde Resmi Gazete ve ülke çapında tirajı yüksek gazetelerden birine ilan vererek kamuoyuna duyurduğuna işaret etti.

Bugüne kadar üst kurulların engelli istihdamıyla ilgili zorunluluk kapsamında olmadığı yolunda değerlendirme yapan Devlet Personel Başkanlığı, bu konuda bir değişiklik yaptı.

Başkanlık, bu değişiklikle ilgili de şu açıklamada bulundu:
''Başkanlığın, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumuna 9 Eylül 2009 tarihli yazısıyla verdiği görüş ile mali ve sosyal haklar dışında 657 Sayılı Kanuna tabi personel istihdam eden düzenleyici ve denetleyici kurumların da, dolu kadrolarının yüzde 3'ü oranında engelli çalıştırmakla yükümlü oldukları belirtildiğinden, bu tarihten sonra kapsamdaki idarelerin de engelli personel kontenjanlarını kullanarak, bu kontenjanlarda engelli personel istihdamı yolu açılmıştır.

Bu kurum ve kurullarda yaklaşık 80 adet engelli kontenjanı olduğu tahmin edilmektedir.''


10 kuruma 126 engelli personel alınacak

Bu arada Başkanlık, Ekim-Kasım dönemine ait olmak üzere kamuda 10 değişik kurumun sınavla 126 engelli yurttaş alacağını da bildirdi.

Bu çerçevede 10 kuruma ait kontenjanlara 126 engelli personel alınmasıyla ilgili ilanların da yayımlanmak üzere Resmi Gazete ve Basın İlan Kurumuna gönderildiği ifade edildi.

Buna göre ilgili kurumlar tarafından Kasım ayı içinde yapılacak sınavlar sonucunda belirtilen sayıdaki engelli, kamu kuruluşlarında işe yerleştirilecek.