Askere gönderdikleri oğulları öldüresiye dövüldü

KKTC'de askerlik yapan 20 yaşındaki oğullarının bölük komutanı tarafından öldüresiye dövüldüğünü belirten Tahir Yoldar, Milli Savunma Bakanlığı'na şikayette bulundu.

22 Mart 2017 Çarşamba, 13:55
Abone Ol google-news

 


Tahir Yoldar, KKTC’de askerlik yapan oğullarının bölük komutanı tarafından öldüresiye dövüldüğünü belirterek Bakanlığa şikayette bulundu.
Oğullarının yediği dayak sonrasında çektiği video ellerine ulaşan aile oğulları ile görüşebilmek için Kıbrıs’a gitti. Oğlunun gördüğünde oğlunun boynunda morluklar olduğunu ve psikolojisinin bozulmuş olduğunu ifade eden Yoldar, “Biz oğlumuzu askerlik yapsın diye gönderdik. Oğlumuzu 20 yaşına getirene kadar neler çektik. Kimsenin bunu yapmaya hakkı yok” dedi.

YOLDAR: “SEN SAVCI MISIN, HAKİM Mİ?”

Evrensel'den Volkan Pekal'ın haberine göre, Oğlunu görmek için Kıbrıs’a giden Yoldar, oğlunun durumunun iyi olduğunu ve oğlu ve 3 askeri daha darbeden bölük komutanının açığa alınarak hakkında soruşturma başlatıldığını öğrendiğini söyledi. Olay günü ile ilgili oğlunun anlattıklarını aktaran Yoldar, içtima sırasında komutanın bir gün önce firar ettiği iddia edilen askerlerle birlikte kolonya içtiği iddia edilen oğlunun iple bağlanması için emir verildiğini söyledi. Bir kişinin kendisini kestiğini, oğlunun da intihar teşebbüsü ile direğe çıktığını ifade eden Yoldar, bunun üzerine bölük komutanının oğlunu ve 3 askeri daha tekme tokat dövdüğünü anlattı. Oğlunu ziyaret eden Yoldar, oğlunun boynunda izler olduğunu belirterek “Oğlumun suçu varsa mahkemeler var. Sen Savcı mısın, hakim misin?” dedi.

‘SONUNA KADAR TAKİP EDECEĞİM’

 

Aileye gelen videoda üzerinde kamuflaj bulunan O.Y. yerde yatıyor. Bitkin şekilde yattığı görülen Yoldar’ın yüzünde ve boynunda kızarıklıklar olduğu, ve bacağını tuttuğu görülüyor. Yoldar videoda kendisini komutanının darbettiğini söylüyor. Oğluna bunu yapanların sonuna kadar peşini bırakmayacağını dile getiren Yoldar, “Cumhuriyet Savcılığı'na suç duyurusunda bulunacağım. Ben şimdi çaycılık yapıyorum, bu çocukları hamallık yaparak büyüttüm. Bu çocuk benim tek oğlum" dedi.

OĞLUMU BUNUN İÇİN GÖNDERMEDİM’

Üç aylık asker olan O.Y. acemi birliğini tamamladıktan sonra usta birliği olarak Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Lefkoşa Mekanize Piyade Tümen Komutanlığına gönderildi. Arkadaşlarının cep telefonu ile kendilerine ulaştırdığı görüntüyü görünce şok olduğunu söyleyen Baba Yoldar, " Ben Kürt kökenliyim, Ben de Kıbrıs'ta askerlik yaptım. Oğlumu düğün yaparak askere gönderdim. Ben oğlumu vatanını savunsun diye gönderdim” diye konuştu.