Askıda atölye

İtalya'daki askıda kahve uygulaması İstanbul Bilgi Üniversitesi Eyüp Kampüsü'nde faaliyet gösteren santralstanbul'a yaz atölyeleri için ilham kaynağı olmuş.

26 Haziran 2011 Pazar, 11:55
Abone Ol google-news

İtalya'da bir kafede kahve içen bir müşteri iki kahve parası ödeyerek parası olmayan bir başkasının da kahve içmesini sağlıyor. İşte Santralistansul'daki atölyelerde de bu uygulama geçerli. Anne-babalar çocuklarını herhangi bir kursa kaydettirirken bir veya birkaç kur parası daha ödeyerek imkanı olmayan çocukların yaz kurslarından faydalanmasını sağlıyor. Birkaç yıldır süren uygulama geçen yıldan beri kişilerin yanında kurumlara da açık. 3 – 12 yaş arası için geçerli olan uygulamadan şimdiye kadar bin civarında çocuk faydalandı.

Uygulamadan yararlanacak öğrencilerin belirlenmesi için Santralistanbul yetkilileri Eyüp çevresindeki devlet okullarına davet gönderiyor ve okullar ilgili öğrencileri bu atölyelere yönlendiriyor. Askıda Atölye projesine dahil olan atölyeler bilim, sanat ve teknoloji atölyeleri olarak üç ana başlıkta toplanıyor. Hepsinin birincil amacı katılımcıların yaratıcılığını geliştirmek olan atölyelerde bilim alanında odaklanan alt başlık, enerji. Geleceğin karar vericileri olan çocukların hızla büyük bir sorun haline gelen enerji alanında bilinçli bireyler olarak yetiştirilmesi hedefleniyor. Sanat atölyesindeyse çocukların sanat alanındaki yeni ve sıradışı teknikleri deneyimlemesi ve dolayısıyla yaratcılıklarını programlı bir düşünce içinde geliştirmeleri birinci amaç. Teknoloji atölyeleri de tıpkı sanat ve bilim alanında olduğu gibi geleceğe yönelik bir program içeriyor. Çocukların hızla gelişen ve takip edilmesi zorlaşan teknolojideki yenilikleri deneyimlemesi, tartışması ve bilinçli bir şekilde kullanması için teknoloji atölyelerine katılması öngörülüyor.