Asya ülkeleri resesyondan çıkıyor

Resesyondan çıkışa Asya ülkeleri öncülük ediyor. Güney Kore ekonomisi, 3. çeyrekte son 7,5 yılın en hızlı büyümesini kaydederken, Çin ve Singapur da hızlı büyüme rakamlarına ulaştığını açıkladı.

27 Ekim 2009 Salı, 09:50
Abone Ol google-news

Her ne kadar toparlanmanın yavaş olması beklense de 2. çeyrekte Asya-Pasifik bölgesinde Japonya, Singapur, Hong Kong, Tayvan, Tayland ve Yeni Zelanda resesyondan çıktı.

Singapur ekonomisi ağustos ayında resesyondan çıktığını açıkladı. 2. çeyrekte ekonomi biomedikal üretim ve inşaat sayesinde son 6 yılın en hızlı büyümesini kaydetti.
Hong Kong da 2. çeyrekte resesyondan çıktı. Ülke, bir önceki çeyreğe göre yüzde 3,3 büyüme kaydetti.

İsrail ekonomisi, 2. çeyrekte yıllık bazda yüzde 1 büyüme kaydetti. İkinci çeyrekte Tayvan ekonomisi bir yıldan fazla bir süredir ilk kez büyüdü. Tayland ekonomisi de söz konusu çeyrekte 11 yıldan bu yana karşı karşıya kaldığı en kötü resesyondan çıktı. Ekonomi 2. çeyrekte bir önceki çeyreğe göre yüzde 2,3 büyüme kaydetti.

Almanya ekonomisi, 2. çeyrekte yüzde 0,3 büyüyerek resesyondan çıktı. Japonya ekonomisi, haziran ile biten 3 ayda yüzde 0,6 büyüme kaydetti.

Latin Amerika'nın en büyük ekonomisi Brezilya, iki çeyrek üst üste küçülme yaşadıktan sonra 2. çeyrekte beklentilerden daha güçlü şekilde yüzde 1,9 büyüdü. İsveç ekonomisi, 4 çeyrek daralmanın ardından 2. çeyrekte bir önceki çeyreğe göre yüzde 0,2 büyüme kaydetti.

Yeni Zelanda, uzun resesyon dönemini 2. çeyrekte yüzde 0,1 büyüyerek kapattı.
Avro Bölgesi'nin en büyük ikinci ekonomisi Fransa da 4 çeyrek daralma yaşadıktan sonra, beklenmedik şekilde 2. çeyrekte durgunluktan çıktı. Ekonomi yüzde 0,3 büyüdü.
Rusya ekonomisi, resesyonu ancak 3. çeyrekte arkasında bırakabildi.