AT&T’den 85 milyar Dolarlık satın alma

Amerika’nın en önemli operatörlerinden AT&T dev bir satın almaya imza attı. 85 milyar dolara mal olarak satın alma ile birlikte dev medya şirketi Time Warner’ın sahibi AT&T oldu.

25 Ekim 2016 Salı, 18:29
Abone Ol google-news

Son zamanlarda altyapı sağlayıcı firmaların rakiplerini karşısında sadece altyapı ile rekabet edemeyeceklerini anlamalarının ardından giriştikleri yayınlık işi beklenmedik şekilde ilerliyor. Ülkemizde de Vodafone’un Netflix ve Digiturk  ile yaptığı anlaşma, Turkcell TV, Türk Telekom Tivibu gibi servislerle operatörler kullanıcıların hayatında daha yer sahibi olmak istiyor. Sadece televizyon alanında olmayan bu durum müzik, kitap hata mesajlaşma alanında bil görülebiliyor.


Amerika’nın en büyük operatörlerinden AT&T ise ülkemizdeki operatörlerden farklı olarak yeni bir sistem kurmak yerine hali hazırdaki medya şirketlerini satın alma yoluna gitti. Geçtiğimiz sene 49 milyar dolar ödeyerek Direct TV’yi satın alan şirket 49 milyar dolarlık satın alma ile elde ettiği güçle yetinmiyor olacak ki CNN, HBO ve TNT gibi televizyon kanallarının da sahibi olan bir medya grubunu satın aldı. Time Warner’ı satın olan operatör bu satın alma ile birlikte CNN, HBO ve TNT gibi dünya çapında öneme sahip kanalların yanı sıra DC Comics’in de sahibi oldu. Bu satın alma için ise rekor bir ücret ödemeyi kabul eden firma tam 85 milyar dolar ödeme gerçekleştirecek.
Daha öncesinde Apple’ın satın alacağı iddia edilen Time Warner’ın bir süredir satın alınacağı ve farklı şirketlerin bu konuda görüşmeler yaptığına dair şiddetli iddialar geliyordu. Verizon’un Yahoo!’yu satın almasından hemen sonra gelen bu haber ise AT&T’nin rakibi karşısında geriye düşmemek için fiyatı düşürmeye çok çalışmadan el sıkıştığı iddialarını ortaya attı.
2017 yılı içerisinde rekabet kurumundan alınan onayın ardından gerçekleşecek olan satın alma işlemi tamamlandığında Amerikan operatör devi artık medya devi sıfatına da sahip olmuş olacak. CNN, HBO, TNT ve DC Comics’in sahibi olan Time Warner’ın satışıyla birlikte akıllara acaba Netflix de satılır mı soruları geliyor. Dünya çapında en çok bilinen ve birkaç istisna ülke dışında dünyadaki tüm ülkelere hizmet veren Netflix de Time Waner gibi devasa bir gücü elinde barındırıyor.

Türk Telekom’dan iki akıllı telefon birden aldıran kampanya