Avcılara duyarlılık çağrısı

Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürü Ahmet Özyanık, 2012-2013 av sezonunun 18 Ağustos 2012 tarihinde açılacağını belirterek, ''Doğal hayatın sürdürülebilirliği noktasında, avcıların üzerlerine düşen vazifeyi duyarlı bir şekilde yerine getirmelerini ve ava yasak sahalar konusunda hassas davranmalarını bekliyoruz'' dedi.

02 Ağustos 2012 Perşembe, 08:43
Abone Ol google-news

Özyanık, Merkez Av Komisyonu'nun, her yıl toplanarak o av dönemi için yurt çapında korunacak, avlanmasına izin verilecek hayvanları ve bunların avlanma sürelerini, miktarlarını, yasaklanan araç ve gereçleri, yasaklanacak avlanma sahalarını, avlanma esas ve usullerini belirlediğini anımsattı.

Ahmet Özyanık, Merkez Av Komisyonu'nun kararları içerisinde yer alan ve avcıların daha bilinçli bir şekilde avlanmalarını sağlamak amacıyla hazırlanan 2012-2013 av sezonu için ava yasak sahaları gösterir haritanın, Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü'nün web sitesinde yayımlandığını kaydetti.

Özyanık, ''2012-2013 av sezonunun açılmasına kısa bir süre kaldığı şu günlerde avcılarımız ava yasak sahaların haritalarını genel müdürlüğümüz web sitesinden inceleyebilir, bu haritaları interaktif olarak çeşitli formatlarda indirebilir ve detaylı bilgi için av yönetimi veri tabanından faydalanabilirler'' diye konuştu.

Geçtiğimiz dönem av sezonunun 26 Şubat 2012 tarihinde kapandığını ve bu tarih itibarıyla ''Sürdürülebilir Av Yönetimi Programı''nın başlatıldığını hatırlatan Özyanık, programın, Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü tarafından ''Silahımı Asıyorum Yemlemeye Çıkıyorum''; ''Üreme Döneminde Avımı Koruyorum''; ''Av Yaban Hayatını Destekliyorum''; ''Avlanmıyorum, Görüntülüyorum''; ''Avlanmıyorum-Yarışıyorum''; ''Avcılar ile El Ele, Kontrollü Avcılık'' olarak 6 aşamada yürütüldüğünü söyledi.
Halen devam eden programda, avcılıkta koruma kullanma dengesinin gözetilmesi, avcıların ve halkın genelinin bilinçlendirilmesi hususunda pek çok bilinçlendirici çalışma yapıldığını aktaran Özyanık, ''Örneğin kış aylarında avcılarımızla birlikte yaban hayvanları için yemleme çalışması, avcılarla fotosafari etkinliği, avcılık ve yaban hayatını her kesimden vatandaşa daha iyi anlatabilmek için fuar organizasyonları, kırsalda yaşayan halkın, bölgelerinde yer alan yaban hayvanı varlığı ve yaban hayvanlarının korunmalarının gerekliliği ile alakalı bilgilenmeleri için afiş-broşür dağıtımı yapıldı'' dedi.

Ayrıca sürdürülebilir avcılığın en önemli unsurlarından olan avlak oluşturulması çalışmalarının da devam ettiğini kaydeden Özyanık, ''Çünkü yaban hayatı kaynaklarımız ve bunların oluşturduğu biyolojik çeşitlilik yalnızca ülkemiz için değil bütün dünya için bir ortak mirastır. Yalnız ülkemiz için değil tüm dünya için ortak miras olan yaban hayatı türlerimizin var olabilmesi noktasında hepimize çok iş düşüyor'' ifadesini kullandı.
Özyanık, 18 Ağustos 2012 tarihinde açılacak olup, 24 Şubat 2013 tarihinde kapanacak olan 2012-2013 av sezonunda ve sezon dışında da doğal hayatın sürdürülebilirliği noktasında, avcıların üzerlerine düşen vazifeyi duyarlı bir şekilde yerine getirmelerini ve avlanmaları sırasında web sitelerinde yer alan ava yasak sahalar konusunda hassas davranmalarını beklediklerini dile getirdi.