Avrupa Parlamentosu seçimleri

Hollanda ve Britanya'da seçmen Avrupa Parlamentosu (AP) seçimleri için oy kullanmaya başladı. 13 milyon kadar seçmenin bulunduğu Hollanda'da sandıklar TSİ 22.00'de kapanacak.

04 Haziran 2009 Perşembe, 07:16
Abone Ol google-news

Avrupa Parlamentosu (AP) seçimleri için Hollanda ve Britanya'da oy kullanılmaya başlandı. Seçim Kurulu yetkilisi Hanneke Schipper, oy kullanma işleminin başladığı ilk ülke olan Hollanda'da yaklaşık 10 bin sandığın TSİ 08.30'da açıldığını belirtti.

13 milyon kadar seçmenin bulunduğu Hollanda'da sandıklar TSİ 22.00'de kapanacak. Avrupa Parlamentosu'nda 5 yıl boyunca görev yapacak yeni vekilleri belirlemek için sandık başına giden Hollandalı seçmen, AP'ye 25 vekil gönderecek. Hollanda'daki AP seçimlerinde 17 parti ve 289 aday yarışacak
 

Britanya

Britanya'da seçmenler, Avrupa Parlamentosu'nda ülkeyi temsil edecek 72 parlamenter ile 34 yerde belediye meclisi üyeleri ve 3 yerde de belediye başkanlarını belirlemek için sandık başına gidip oylarını kullanmaya başladı.

Seçmenin bugün kullanacağı oyun, bir yıl içinde yapılması beklenen genel seçimin bir ön sınavı niteliğinde olması ve seçmenin eğilimini yansıtması açısından büyük önem taşıdığı bildiriliyor.

Yerel saatle 07.00'de açılan oy sandıklarında oy verme işlemi 22.00'ye kadar sürecek.
27 Avrupa ülkesinde gelecek 4 gün boyunca yapılacak AP seçimlerinin sonuçlarının, Britanya'da da pazar akşamı diğer bütün ülkelerle eş zamanlı olarak açıklanması bekleniyor. Belediyelerde yapılan seçimlerin sonuçları ise yarın akşam saatlerinde netleşecek.

Avrupalı seçmen 72'si Britanya'dan olmak üzere 736 AP milletvekilini seçecek. İngiltere'de 9 bölgeden 59 AP üyesi seçilirken, İskoçya'dan 6, Galler'den 4, Kuzey İrlanda'dan ise 3 parlamenter bu bölgeleri temsil etmek üzere Avrupa Parlamentosu'na gönderilecek.
Britanya'da 2004 yılında yapılan son Avrupa Parlamentosu seçimlerine katılım yüzde 38, Avrupa genelinde ise yüzde 45,5 olmuştu. Britanya'da seçime katılımın artırılması amacıyla son 1 aydır 10 büyük kentte çeşitli etkinlikler düzenleniyordu.

Ancak siyasi gözlemciler bütün bu çabalara rağmen seçime katılım oranının bu kez yüzde 28'lere kadar düşebileceğine dair tahminlerde bulundu. Avrupa genelinde oy kullanma oranının ise yüzde 50 civarında olabileceği tahmin ediliyor.

Seçimler Britanya ve Hollanda'da bugün yapılıyor. İrlanda'da 5 Haziran, Letonya, Kıbrıs Rum kesimi, Malta ve Slovakya'da 6 Haziranda, Çek Cumhuriyeti'nde 5 ve 6 Haziran, İtalya'da 6 ve 7 Haziran'da düzenlenecek. AB üyesi diğer ülkelerdeki seçimler 7 Haziran Pazar günü yapılacak.