'Avrupa'da vicdani ret hakkı var'

Avrupa Konseyi Genel Sekreteri Tharbjorz Jagland, Avrupa'da vicdani ret hakkının bulunduğunu belirterek, "Bu hakkın tanınması askeri gücü tehdit etmiyor, askeri güce zarar vermiyor. Tam tersine hem ülke kamu düzeni hem de bireylerin hakkının korunması bu alanda mümkün olabiliyor" dedi.

15 Kasım 2011 Salı, 19:05
Abone Ol google-news

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin (AİHM) Türkiye Kararları, Sorunlar ve Çözüm Önerileri Konferansı sürüyor. Hilton Otel'deki konferansın açılışının ardından Adalet Bakanı Sadullah Ergin ve Avrupa Konseyi Genel Sekreteri Tharbjorz Jagland, ortak basın toplantısı düzenledi.

Gazetecilerin Türkiye'de vicdani ret konusuyla ilgili yapılacak düzenlemelere ilişkin sorularını yanıtlayan Jagland, AİHM'in konuyla ilgili Türkiye aleyhinde bir kararı bulunduğunu anımsatarak AİHM'in Türkiye'deki yasaların şu an itibarıyla Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi (AİHS) hükümlerine uygun olmadığını belirttiği söyledi.

Jagland, "Normal standarda göre Avrupa'da vicdani ret hakkı var. Tarihte şu görülmüştür ki bu hakkın tanınması askeri gücü tehdit etmiyor, askeri güce zarar vermiyor. Tam tersine hem ülke kamu düzeni hem de bireylerin hakkının korunması bu alanda mümkün olabiliyor" dedi.

Adalet Bakanı Sadullah Ergin de vicdani ret çalışmalarına yönelik sorular üzerine konunun Milli Savunma Bakanlığınca değerlendirildiğini söyledi. Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi'nin Türkiye'ye yönelik bu konuda bir talebi bulunduğunu belirten Ergin, "Bu taleple ilgili bir çalışma yapılıyor, ama bu çalışmada değişik seçenekler masanın üzerinde. Bunları siyaset kurumu değerlendirecek. İlk etapta AİHM'in ihlal kararının gerekçesindeki hususların giderilmesi hedeflenecektir, ama Türkiye'nin kendi ihtiyaçları, Milli Savunma Bakanlığımızın, Genelkurmay Başkanlığımızın görüşleri ve ihtiyaçları bizim için önemli. Bütün bunlarla beraber bir görüş ortaya çıkacak, şu an için bir şey söylemek erken ancak bu yönde Savunma Bakanlığımızın bir çalışması var, bu çalışma tamamlandığında Bakanlar Kurulunda bu konuyla ilgili müzakere yapılacak" değerlendirmesinde bulundu.

Ergin, bir gazetecinin "Vicdani ret konusunun kamu hizmeti ile çözülmesi yönünde bir fikir olduğu söyleniyor" görüşünü anımsatması üzerine, seçeneklerle ilgili görüş bildirmeyeceğini, bu konuda kararı verecek organın Bakanlar Kurulu olduğunu tekrarladı. Ergin, Bakanlar Kurulunda görüşülüp tartışılmadıkça vicdani ret konusunda yapılan çalışmanın içeriğe ilişkin herhangi bir detay paylaşmayacağının altını da çizdi.