Azerbaycan'dan Baykal'a teşekkür mektubu

Azerbaycan Milletvekili Sabir Rüstemhanlı, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'a bir mektup göndererek, gösterdiği tavır karşısında teşekkür etti.

22 Ekim 2009 Perşembe, 12:57
Abone Ol google-news

CHP Genel Merkezi'nden yapılan yazılı açıklamaya göre, Azerbaycan Milletvekili Sabir Rüstemhanlı, Genel Başkan Deniz Baykal'a bir mektup gönderdi. Rüstemhanlı mektubunda, "Azerbaycan tarihinin en acımasız saldırısına maruz kalmıştır. Azerbaycan'ın yüzbinlerce insanı evinden, köyünden, dağından, ovasından köçer durumunda kalmasına dünya kamuoyunun dikkat vermemesi ve Türkiye'ye 'Ermenistan'la protokola imza at' baskısı yapmasının karşısında Zati Alinizin yüksek bir anlayışla tavır koyması çok güzel bir cevap olmuştur" dedi.

Azerbaycan Milletvekili Rüstemhanlı'nın Baykal'a gönderdiği mektup şöyle:
"Türkiye Büyük Millet Meclisinde, grup toplantısında yapdığımz konuşmayı dikkatle izledim. Azerbaycandan yana tavır koymanız ve Türk Dünyasına karşılıksız sevgi anlayışınız beni derinden etkiledi.

Türkiye-Ermenistan ilişkilerinin gündeme gelmesinden bu yana yapmış olduğunuz konuşmaların ardından dünki konuşmanız içimizdeki kardeşlik duygusunu ve Böyük Türk milletine ald olma şuurunu perçinledi.

CHP'nin sergilediği bu tutum ve sizin meselelere karşı vukufiyetinizi, hamiyetinizi ve ortak sorunlarımıza yönelik kararlılığınızı ortaya koymuştur.

Azerbaycan, tarihin en acımasız saldırısına maruz kalmıştır, Azerbaycanın yüzbinlerce insanı yıllardır evinden, köyünden, dağından, ovasından köçer durumunda kalmasına dünya kamuoyunun dikkat vermemesi ve Türkiye'ye 'Ermenistan'la protokol'a imza at' baskısı yapmasının karşısında Zati Alinizin yüksek bir anlayışla tavır koyması çok gözel cavab olmuşdur.

Derdlerimiz bir. Çilemiz ortak.

Kader bu ki, bizi sadece dilde, kültürde, dinde birliğe değil, kederde ve tasada da birliğe taşımıştır.

Azerbaycan ve Türkiye hem bölgesel, hemde dünyevi problemler konseptinde kader birliği yaşamakdadır.

Bizler hem bölgesel barışı, hem de dünya barışını isteyen ve milletinin hukuk üzre yaşamasını arzulayan iki dövletiz. Ama görülüyor ki, tüm dünya Türk Dünyası'nın kalbine hançer saplamak uğrunda yarışıyor.

Size bir milletvekili olarak tüm dünyaya meydan okuyarak, Azerbaycan'ın yanında yer almanızdan dolayı teşekkürlerimizi bildiririz.

Azerbaycan Cumhuriyetinin ve Türkiye Cumhuriyetinin ilelebet yaşaması yolunda herkese görev düşmekdedir.

Bu yolda nokta kader hizmeti keçene sevgi ve minnet hissi duyarız.

Sayın Başkan bu duygularla tekrar teşekkürlerimizi arzediyor, başarlarınızın
sağlıkla devamını diliyorum."