Bağımsız İskoçya ihtimali endişe yaratıyor

İskoçya Parlamento seçiminde Mayıs ayında oyların çoğunu alan, Birleşik Krallık'tan bağımsız olmayı savunan ve bu konuda referanduma gitmek isteyen İskoçya Ulusal Partisi'ne (SNP) giderek artan destek, Londra'da endişeye neden oluyor.

16 Kasım 2011 Çarşamba, 12:45
Abone Ol google-news

SNP'nin lideri Alex Salmond'ın çoğunluğu alarak seçilmesiyle İskoçya'da bağımsızlığı isteyenlerin oranının yüzde 10 arttığı kaydediliyor.

İngiltere'de son olarak yapılan İskoçya'nın bağımsızlığına ilişkin bir kamuoyu araştırması, İngiliz halkının da İskoçlar gibi bağımsızlığa destek verdiğini gösterdi. Ankete katılanların yüzde 39'unun İskoçya'nın bağımsız olması gerektiğine inandığı, yüzde 33'ünün ise bağımsızlığa karşı çıktığı ortaya çıktı.

Birleşik Krallık'ın kuzeyinde, yaklaşık 5 milyon 300 bin kişinin yaşadığı, Edinburgh ve Glasgow gibi şehirlerin bulunduğu İskoçya'nın, bağımsızlık için referanduma gitme isteği İngiliz hükümetinde endişeye neden oluyor.

İngiltere Başbakanı David Cameron, bağımsızlık için İskoçya'da referanduma gidilecekse bunun hemen yapılmasını istiyor. Londra böylece, bağımsızlık için "evet" sonucunu önleyebileceğini düşünüyor. Ancak SNP lideri Alex Salmond, İskoç parlamentosunun ikinci döneminde, yani 2014 ya da 2015 yılında referanduma gidilmesini istiyor. İngiliz hükümeti ise daha fazla zamanın, Salmond'ın bağımsızlık isteğine desteği daha da artırmasından kaygı duyuyor.

Salmond'ın itirazları önlemek için Birleşik Krallık'tan tamamen bağımsızlık yerine, "finansal özerklik" seçeneği üzerinde de durabileceği basına yansıyor.

Kraliçe de endişeli

İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth'in de İskoçya'nın bağımsızlık ihtimali nedeniyle endişe duyduğu kaydediliyor. SNP'nin bu yılki seçim zaferinin ardından Daily Telegraph gazetesi, "Kraliçe'nin Birleşik Krallık'ın bölünmesinden endişe duyduğunu ve kendisinin tahtta olduğu dönemde bölünme istemediğini söylediğini" yazmıştı.

Alex Salmond, İskoçya Birleşik Krallık'tan ayrılsa bile Kraliçe'nin devletin başında kalmasını öneriyor. İskoç halkına yönelik vergilendirme gibi konularda Birleşik Krallık'tan bağımsız olmak isteyen Salmond, bağımsızlık önerisiyle İngiliz Parlamentosunun alt kanadı Avam Kamarasındaki tüm İskoç parlamenterlerin ayrılması gerektiğine inanıyor.
SNP, bu yılın Mayıs ayında yapılan parlamento seçimiyle İskoçya özerk parlamentosunun kurulduğu 1999 yılından bu yana ilk kez oyların çoğunluğunu almıştı.

İskoçya Parlamentosunda Mayıs ayında yapılan parlamento seçimi sonuçlarına göre toplam 129 sandalyenin dağılımı şöyle olmuştu; İskoçya Ulusal Partisi (SNP) 69, İşçi Partisi 37, Muhafazakar Parti 15, Liberal Demokrat Parti 5 ve diğer siyasi partiler 3.