Bağımsız Süryani aday: Meclis'te biz de olmalıyız

BDP'nin desteklediği bağımsız bloğundan Mardin adayı Erol Dora, "Türkiye'deki bütün gayrimüslimler siyasetten hep uzaktı. Ötekileştirildi çünkü. Şimdiki bağımsız blok bütün halkları bir paydada buluşturmak istediği için Süryanilerin de yer alması gerektiğini düşündük" diye konuştu.

09 Haziran 2011 Perşembe, 07:12
Abone Ol google-news

BDP'nin desteklediği bağımsız adaylardan Erol Dora, Süryanilerin aktif siyasete girme isteğini değerlendirdi.

Türkiye'deki bütün gayrimüslimlerin siyasetten hep uzak kaldıklarını söyleyen Dora, "Bu sosyal hukuk devleti ile bağdaşmaz. Ötekileştirildi çünkü. Sosyal yaşamda, görevlendirmelerde eşit olmalı. Anayasa'da eşitlik söz konusu oluyor ama pratikte maalesef böyle değil. Şimdiki BDP yeni bir vizyonla yalnız Kürtlerle ilgili değil diğer halklarla birlikte demokrasi yoluna girmeye çalışmıştır. Bu yüzden bizim de artık yola çıkmamız gerektiğini düşündüm" dedi.
 

"BDP Türkiye partisi olmaya çalışıyor"

Bağımsız bloğun Türkiye'deki bütün halkları kapsamına aldığını belirten Dora, "Bu blok için bütün kesimlerden aday arandı. Ermenilerle de görüşüldü bu anlamda. Bu vizyonun bir parçası da Süryanilerdir. Sadece Süryaniler için değil benim vekil olma isteğim Milletin vekili olacağım. Bütün halkları temsil edeceğim" dedi.

Basında ve Türk kamuoyunda tartışılan konunun, BDP'nin "Fırat'ın ötesinde bir partidir" eleştirisinin olduğunu söyleyen Dora, Türkiye'de sadece Kürtlerin olmadığını, birçok etnik grupların olduğunu ve BDP'nin bunu değerlendirip şu sıralar Türkiye partisi olmaya çalıştığını açıkladı. Bütün halkları kapsayan onların özgürlüklerini savunan bir çizgide olacaklarını ifade eden Dora, "Benim gibi gayrimüslim, sanatçı, başka Kürt partiler gibi üyeleri içine aldı. Yeni bir vizyon var burada. Amaç burada Türkiye'yi demokratikleştirmek. Bu halkların kardeşliği açısından bir adım" dedi.
 

"CHP'nin sosyal demokrat olduğunu hep birlikte görmez istiyoruz"

CHP'nin Sosyalist Enternasyonal kuruluşlara üye olmasına rağmen sosyalist olamadığını iddia eden Dora, özellikle Kürt meselesine yaklaşımının çok yanlış olduğunu söyledi. CHP'nin bölge tarafından da ciddiye çok fazla alınmadığını açıklayan Dora, "Son dönemde demokratik dil kullanmaya başlamıştır. Bu konular ortadadır. Eğer CHP gerçekten bu konuda ciddiyse hodri meydan. Biz diyoruz ki herkes aynı ortak payda da buluşsun. CHP'nin sosyal demokrat olduğunu ispatlamasını hep birlikte görmek istiyoruz" dedi.
 

"Barışı aşılayan demeçler vermek gerekir"

Siyasilerin son dönem üsluplarının çok ağır olduğunu belirten Dora, "Benim onlardan beklediğim Türkiye hassas bir dönemden geçmektedir. Sorunları çözümleyecek ve 12 Haziran seçimlerinden sonra barışı aşılayan demeçleri vermek gerekir. En önemlisi belki demokratik bir anayasa. Agresif beyanattan kaçınmak da gerekir" dedi.
 

"Mardin hoşgörüde pilot şehir olmadır"

Bağımsız Bloğunun Mardin mitingine de değinen Dora, ilk defa bu kadar coşkulu ve çok sayıda insanın katıldığı bir miting olduğunu ve demokratik bir hava içinde geçtiğini söyledi. Dora, "Mardin çok özel bir yer. Medeniyetler şehri. Burada Kürtler Araplar, Türkler, Mıhalmiler, Süryaniler hep birlikte yaşıyorlar. Hangisinin Arap, Kürt olduğunu ayırt edemiyorsun. Çünkü burada hoşgörü hakim. Mardin, Türkiye'nin pilot şehri olmalıdır bence" dedi.