Bakan Koca'dan yeni açıklama: Vaka sayısı 18'e yükseldi

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, koronavirüs salgınıyla ilgili yaptığı açıklamada yeni vakaların tespit edildiğini duyurdu. Bakan Koca, ''Şu ana kadar toplam vaka sayımız 18’dir'' açıklamasında bulundu.

15 Mart 2020 Pazar, 23:52
Bakan Koca'dan yeni açıklama: Vaka sayısı 18'e yükseldi
Abone Ol google-news

Bakan Koca, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, ilk vakanın gözlemde tutulan çevresindeki 2 kişiye tanı konulduğu bilgisini paylaşarak, "Avrupa'dan gelmiş 7, Amerika'dan gelmiş 3 vakamız var." ifadelerini kullandı.

Durumun üzücü olduğunu belirten Koca, "Tespit edilmiş her vaka, her izolasyon hepimiz için emniyettir" dedi.

Bakan Koca, Twitter hesabından yaptığı bir sonraki paylaşımda, "Az önce açıklanan ve yeni olan vaka sayısı, toplam 12'dir. Bunlardan 2'si ilk vakamızın temas çevresindendir. Şu ana kadar toplam vaka sayımızsa 18'dir. Vaka sayısı bilgisi açık, tam olarak bu şekildedir." ifadelerini kullandı. 

Bakan Fahrettin Koca’nın önceki gün akşam, umreden dönen bir yurttaşta daha koronavirüse rastlandığı ve Türkiye’deki vaka sayısının 6’ya yükseldiğini söyledi. Açıklamanın ardından önceki gece umreden yurda dönen yurttaşlar, Ankara ve Konya’daki öğrenci yurtlarında karantinaya alındı. Gençlik ve Spor Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada da umreden dönenlerin, koronavirüs tedbirleri kapsamında Ankara’da 3 ve Konya’da 2 olmak üzere toplam 5 öğrenci yurdunda karantina altına alındığı duyuruldu. Boşaltılan yurtlardaki öğrencilerin, “üniversitelerin üç haftalık tatili nedeniyle boşalan başka yurtlara nakledildiği ve mağdur edilmediği” belirtildi.

ÖĞRENCİLER TEPKİLİ

Karantina işlemleri için gece geç saatlerde yurtların boşaltılmasına da öğrencilerden tepki geldi. Öğrencilerin yurt önüne gelen Ankara Büyükşehir Belediyesi’ne ait otobüslerle AŞTİ’ye ya da başka yurtlara götürüldüğü ifade edilirken Gölbaşı’ndaki yurttan ayrılmak zorunda kalan öğrenciler şunları söyledi: “Bizi gece saat 04.00’te uyandırıp “Haydi gidiyorsunuz” dediler. Başka bir yurda götürdüler. Kimi öğrenciler ise AŞTİ’ye götürüldü. Bir saatlik süre içinde alabildiğim tüm eşyalarımı aldım ama kalan eşyalarım da oldu. Birçok öğrencinin eşyası yurtta kaldı. Bize önceden haber verselerdi, hazırlanabilirdik. Düşüncesizce davrandılar.”  

Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Kasapoğlu, öğrencilerin yurt tepkisinin ardından yaptığı açıklamada, “Yurtta kalmayıp ücretini vermiş olan öğrencilerimizin ücretini yarın (bugün) itibarıyla geri ödemeye başlayacağız. Uygulama sona erince en hijyenik şekilde gençlerimize yurtlarını teslim edeceğiz” dedi. 

‘HER ODADA BİR KİŞİ’

Ankara Valisi Vasip Şahin de karantina için kullanılmaya başlanan Gölbaşı Erkek Öğrenci Yurdu’na ziyarette bulundu. Ziyaretin ardından açıklama yapan Şahin, 1800 kişiyi misafir ettiklerini belirterek, “1700 kişinin de gelmesini bekliyoruz. Hastalığın semptomunu gösteren 5 kişi, Zekai Tahir Burak Hastanesi’ne alındı. Semptomların görülmesi halinde hemen müdahale edeceğiz. Her odada bir kişinin konaklamasını amaçlıyoruz” dedi. 

TEPKİ ÜZERİNE İKİNCİ AÇIKLAMA

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, “Umreden dönen tüm yolcuların karantina mantığıyla ayrı odalara yerleştirildiğini, şüpheli görünenlerin de testlerinin yapıldığını” söyledi. Umreden daha önce dönenlerin karantinaya alınmamasına ilişkin yurttaşların yoğun tepkisi üzerine yeniden bir açıklama yapmak zorunda kalan Koca, bu kez de “Önce dönenler de şimdi dönenler gibi sağlık taramasından geçirildi. Şüphelilerin testleri yapıldı. Ülkede ilk 14 günü henüz doldurmayanları takip ediyoruz” ifadelerini kullandı. 

14 GÜN UYARISI 

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, umreden dönen yurttaşların hem kendi sağlıkları hem de çevresindeki insanları korumak için 14 gün boyunca evlerinden çıkmamaları ve ziyaretçi kabul etmemeleri gerektiğini hatırlattı. Erbaş, Twitter hesabından yaptığı açıklamada  “Ziyaretçi kabul etmemelerini yeniden hatırlatmak istiyorum. Bu, bir kul hakkıdır” dedi.

DÜNYANIN OHAL’İ

Çin’in Vuhan kentinde ortaya çıkan koronavirüs nedeniyle yaşamını yitiren kişi sayısı 5 bin 833’e, virüs bulaşmış hasta sayısı ise 156 bin 396’ya yükselirken 73 bin 968 kişi de tedavi edildi. Covid-19’un dünyada bulaştığı kişi sayısı 160 bine yaklaştı.

- Çin’de dün 10 kişinin ölmesiyle can kaybı sayısı 3 bin 199’a yükseldi. Toplam vaka sayısı 80 bin 844.

- Almanya’da vaka sayısı dün 4 bin 585’e yükselirken 9 kişinin hayatını kaybettiği duyuruldu. Camilerde, salgın nedeniyle vakit namazlarının cemaatle kılınmayacağı açıklandı. İçişleri Bakanlığı, Avusturya, İsviçre, Fransa, Lüksemburg ve Danimarka sınırlarında yeniden kontrollere başlanacağını ve geçerli bir seyahat nedeni bulunmayanların ülkeye giriş-çıkışına izin verilmeyeceğini duyurdu.

5 KİŞİDEN FAZLASI YASAK

- Avusturya son verilere göre, ülkede virüslü sayısı 800’e çıktı. Ayrıca virüs nedenli ikinci ölüm de gerçekleşti. Avusturya’da 5 kişiden fazla kişinin bir araya gelmesi dün sabah itibarıyla yasaklandı.

- Macaristan’da koronavirüs nedeniyle ilk ölüm: 75 yaşında bir hasta.

- Fransa’da 5 bin 400 kişide virüs tespit edildiği ve 120 kişinin hayatını kaybettiği belirtildi.

SIRBİSTAN VE İSPANYA’DA OHAL

İspanya’da vaka sayısı 7 bin 798’e çıktı, can kaybı ise 292. Ülkede olağanüstü hal ilan edildi. Ülke genelinde sadece eczane, market ve berber dükkânları açık tutulurken, işe gitme ve köpek gezdirme dışında serbest dolaşım sınırlı. Vaka sayısının 48’e ulaştığı Sırbistan’da da olağanüstü hal ilan edildiği duyuruldu. 

‘80 YAŞ ÜSTÜ TEDAVİ EDİLMİYOR’

İtalya’da virüs nedeniyle ölenlerin sayısı bir günde 368 kişi artarak 1809’a yükselirken vaka sayısı 24 bin 747’ye çıktı. İngiliz The Telegraph’ın haberine göre, ülkede 80 yaş üstü hastaların yoğun bakıma alınmayacağı belirtildi. Doktorlar, bu durumun yaşlı hastaların ölüme terk edilmesi olduğunu savundu.Vakaların en çok görüldüğü 10 milyonluk nüfusa ev sahipliği yapan Lombardiya Bölgesi’nde, yoğun bakım ünitelerindeki doluluk oranı çok yüksek seviyelere ulaştı. 

CAN KAYBI ARTIYOR

Güney Kore’de hayatını kaybedenlerin sayısı 75’e yükseldi.  

İran’da113 kişinin daha hayatını kaybetmesiyle ölü sayısı 724’e, virüs taşıdığı tespit edilenlerin sayısı ise 13 bin 938’e yükseldi. 

ABD’de vaka sayısının 2 bin 700’ü geçtiği ve ölü sayısının ise 58’e yükseldiği bildirildi.   

Yunanistan’da koronavirüs nedeniyle bir kişinin daha hayatını kaybetmesinin ardından ölü sayısı 4’e yükseldi. Ülkede hastalık nedeniyle hastanede tedavi altında bulunan 53 yaşındaki bir hastanın solunum yetmezliği sonucu hayatını kaybettiği açıklandı. Vaka sayısının ise 200’ü geçtiği aktarıldı. Tüm kafeterya, sinema, spor ve eğlence merkezleri ve çocuk parkları 15 günlük süreyle kapatıldı. Ülkede zorunlu olmadıkça sokağa çıkmama uyarısı yapıldı. 

KKTC’de koronavirüs tespit edilen kişi sayısı 6’ya çıktı.  

Özbekistan’da ilk koronavirüs vakasının tespit edildiği duyuruldu.  

HollandaA’da 8 olan ölü sayısı 12 artarak 20’ye çıktı. 

Irak Başkent Bağdat’ta 17-23 Mart tarihlerinde sokağa çıkma yasağı ilan edildiği belirtildi. Ülkede tüm uçak seferleri de 24 Mart’a kadar iptal edildi.