Bakan Yıldız'dan nükleer açıklaması

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, nükleer enerji santralı ihalesinin modeline ilişkin olarak, ''Eğer kamu ortaklığıyla beraber, Türkiye'nin çıkarlarına uygun olabilecek bir kurgu oluyorsa bizde kamu ortaklığına zemin oluşturacak alt yapı var. Eğer olmuyorsa özel sektöre var, bir nevi gelen teklifler belirleyecek'' dedi.

24 Kasım 2009 Salı, 09:45
Abone Ol google-news

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız,  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile geldiği Libya'nın başkenti Trablus'ta nükleer enerji santrali ihalesine ilişkin soruları yanıtladı.

''Nükleer santral ihalesinde modeli ne zaman belirleyeceksiniz, kamu ortaklığı olacak mı olmayacak mı'' sorusuna Yıldız, şu yanıtı verdi:

''Eğer kamu ortaklığıyla beraber, Türkiye'nin çıkarlarına uygun olabilecek bir kurgu oluyorsa bizde kamu ortaklığına zemin oluşturacak altyapı var. Eğer olmuyorsa özel sektör var. Bunu yalnızca siz değil, beraber oluşturduğunuz, bir nevi gelen teklifler belirleyecek. O açıdan biz zemin olarak bakmıyoruz. Türkiye'nin çıkarına olabilecek bir konfigürasyonu tercih ediyoruz. Bunun hepsini niçin şu anda açmıyoruz. Dediğim gibi tekliflerle beraber netleşecek, belirlenecek. Hem hukuki olması lazım hem de idari olarak da uygun olması lazım.''

''(Danıştay'ın kararı Enerji Bakanı'nın elini rahatlattı) şeklinde yorumlar vardı, ne düşünüyorsunuz?'' sorusuna Enerji Bakanı Yıldız, ''Öyle düşünmüyoruz. Elimizi rahatlattı diye düşünmüyoruz. Biz, Danıştay'ın kararından sonra bu kararı verdik, işimiz geldi, rahatladı, filan... bu şekilde olaya yaklaşmıyoruz'' karşılığını verdi.

''Onlar da gelişmeleri takip ediyorlar"


Yıldız, ''Nükleer Enerji Santrali İhalesi'nin iptaline ilişkin olarak Rusya ne düşünüyor, görüştünüz mü?'' sorularına, ''Onlar da gelişmeleri takip ediyorlar. Tarihte bir değişiklik olmazsa Aralık ayında Rusya'ya gitmeyi planlıyoruz'' dedi.

''Bu ziyareti Sayın Başbakan Erdoğan ile birlikte mi yapacaksınız?'' sorusu üzerine Bakan Yıldız, ''Tarih henüz net değil, (Rusya'ya ziyareti) Aralık ayında da olabilir, Ocak ayında da olabilir'' diye konuştu.

Başbakan Erdoğan, Rusya Başbakanı Viladimir Putin'in Türkiye ziyareti sırasında Moskova'ya bir ziyaret yapacağını açıklamıştı.