Bakan'a oyun oynarken yakalandı

Artvin'deki Sarp Sınır Kapısı'na baskın düzenleyen Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, bilgisayarda oyun oynarken yakaladığı bir memura fırça attı.

29 Temmuz 2012 Pazar, 07:33
Abone Ol google-news

Geceyi Çayeli Öğretmenevi’nde geçiren Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, daha sonra özel bir ziyaret yapacağını belirterek yola çıktı.

Yolda konvoyu durduran Bakan Yazıcı, kendisine eşlik eden koruma ekiplerini geri çevirdi, “022” plakalı makam aracına sivil plaka taktırdı. Yolu kesen korumalar, gazetecilerin takibini de engelledi.

Gizli ziyaretinin nedeni daha sonra anlaşılan Bakan Yazıcı’nın, sınır geçişlerinde zaman zaman sıkıntılar yaşanan Artvin’in Hopa ilçesindeki Sarp Sınır Kapısı’na baskın düzenlediği ortaya çıktı.

 

"Ne yapıyorsun sen, oyun mu oynuyorsun?"

Araçla gümrük sahasına giren Bakan Yazıcı, kapıları açarak odalara girdi, bilgisayarda oyun oynayan bir memuru yakaladı.

Karşısında Bakan’ı görünce şaşıran memur, aceleyle bilgisayardaki oyunu kapatmaya çalıştı. Memura, "Ne yapıyorsun sen, oyun mu oynuyorsun?" diye sert çıkan Yazıcı, odaları gezmeye devam etti.
 

"Nerede buranın görevlileri?"

Müdür odasında gördüğü bir çocuğa "Oğlum, sen mi bakıyorsun buraya? Annen nerede?" diye sordu. Bunun üzerine çocuk, temizlikçi olduğunu belirttiği annesini çağırdı.

Bakan Yazıcı, "Nerede buranın görevlileri?" diye sorduğu temizlikçi kadından, "Hafta sonu sadece ben çalışıyorum" cevabını aldı.
 

ÇAYKUR'u sordu

Daha sonra TIR şoförleri ve yolcularla görüşen Bakan Yazıcı, sıkıntılarla ilgili notlar aldı.

Kapıdaki mağazayı dolaşan Bakan Yazıcı, ÇAYKUR çayı satılmadığını görünce görevli memura, "Buraya bir daha geldiğimde ÇAYKUR çayı göreceğim" diye çıkıştı.
 

Bakan'a: ’Suyundan da koy’

Daha sonra katıldığı iftar yemeğinde tencerenin başına geçen ve kepçeyle yemek dağıtan Yazıcı, yemek verdiği yurttaşın, ’Suyundan da koy’ uyarısı ile karşılaştı
 

Gümrüklere 500 yeni personel

İncelemelerini değerlendiren Bakan Yazıcı, Sarp Sınır Kapısı’nda personel azlığından söz edildiğini söyledi.

Yazıcı, "Dün itibariyle burada 145 kişi çalıştı. Ayrıca 945 kişinin gümrüklere atamasını yaptık. Yeni gümrük muhafaza memurlarından 35’i Sarp Sınır Kapısı’nda göreve başlayacak. Bu süreç devam edecek. Yılbaşında bin 500 kişi daha alacağız, o zaman da yine takviye edeceğiz" dedi.

Bakan Hayati Yazıcı, daha sonra Çayeli ilçesine geri döndü.