Bakandan zarar eden köprüler için açıklama: Masrafını vatandaşın cebinden ödemeye devam

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, gelirini yapan firmanın masrafını ise vatandaşın ödediği köprüler için açıklama yaptı. "Başlangıçta bütün köprüler ve otoyollar için geçerli garanti rakamı yakalanmayabilir" diyen Arslan, firmaya ödeme yapmaya devam edeceklerini söyledi.

27 Nisan 2017 Perşembe, 14:16
Abone Ol google-news

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Atlantik Konseyi İstanbul Zirvesi 2017’ye katıldı. Köprülerin maliyeti karşılamaması ve devletin ek para ödemesi ile ilgili soruları yanıtlayan Bakan Arslan, "Başlangıçta bütün projelerimizde garantiden kaynaklı bir ödeme yapmamız söz konusu. Biz bu ödemeyi yapıyoruz, yapmaya da devam edeceğiz. Köprülerin geçişleriyle ilgili garanti verdiğimiz köprülerin geçişleri karşılamadığı ülkenin zarar ettiği gibi bir yaklaşım var. Bu yap- işlet- devletin ruhunu anlamadığımız anlamına geliyor" dedi. 

"Süre çerisinde bu rakamlar yakalanacaktır" diyen Arslan, firmaya ödeme yapmaya devam edeceklerini de belirtti. arslan şunları söyledi:  "Yapmaya da devam edeceğiz. Ancak şunu unutmamak lazım bütün bu projelere biz herhangi bir para ödemeden, özel sektör tarafından yapılıyor ve günün sonunda bu projeler bizim oluyor. Yani kimse gelip 8 milyar, 10 milyar dolar para yatırıp günün sonunda bunu size bırakmaz elbette ki geçişten kaynaklı bir ücret toplayacak aradaki farkı biz vereceğiz. Ama işletme döneminin sonunda da bütün bu projeler bizim olacak ve biz bunları işletip ayrıca gelir elde edeceğiz. Dolayısıyla Yap-İşlet-Devre’in ruhunda bu var" şeklinde konuştu.

"PROJELER GÜNÜN SONUNDA BİZİM OLACAK"

Bakan Arslan, "İkincisi de niye garantiden kaynaklı para ödüyor demesinler çünkü bu işin ruhunda bu var. Bu parayı ödeyeceğiz. Ancak süre içerisinde sayılar gittikçe artacaktır. Çünkü etrafında ilave trafik oluşturuyor bu projeler kendi trafiğini oluşturuyor. Trafik oluşturdukça da geçiş sayıları artıyor. Osmangazi ve Yavuz Sultan Selim köprülerinde de öyle bu projeler günün sonunda bizim olacak biz bunun havalimanlarında olduğu gibi işletmelerinden ülke olarak gelir elde edeceğiz. İnsanlar lütfen bunu unutmasınlar" dedi.

3. köprü kazığı... İki köprünün geliri üçüncü köprünün ödemesine yetmiyor

Çanakkale 45 bin araçla ‘geçilir’ mi?

3. köprü kazığı: Gelirini yapan firma alıyor, masrafını halk ödüyor

Yeni Akit'in paylaşım rekoru kıran haberi... Doğru habere yorum yağdı

Vatandaşın cebinden geçmediği köprü için 225 milyon lira çıktı

CHP açıkladı... İşte köprü ve tünellerin 2 aylık zararı