'Bakirelik kararına' kadınlardan destek

Yargıtay 2. Hukuk Dairesi'nin bir davada, kadının bakire olmadığı gerekçesiyle evliliğini geçersiz sayması hükmünün, "toplumsal desteğinin" olduğu ortaya çıktı.

11 Kasım 2009 Çarşamba, 08:57
Abone Ol google-news

Türkiye Nüfus ve Sağlık Araştırması-2008 verilerinde kadınların yüzde 80'inin, "kadınlar evlendiklerinde bakire olmalıdır" ifadesine katıldığı görüldü. Kadınların yüzde 69.4'ü ise "kadınlar eşinden izin almaya gerek duymaksızın istediği yere gidebilir" ifadesine ise katılmadığını ifade etti.

Kadınların toplumsal cinsiyet rollerine yönelik tutumlarını daha iyi anlamak amacıyla, Türkiye Nüfus ve Sağlık Araştırması-2008'de görüşülen kadınlara, ev içinde, sosyal ve politik hayatta kadınların rolleri ile kız ve erkek çocukların eğitimine ilişkin olarak belirtilen ifadelere katılıp katılmadıkları soruldu.

Türkiye genelinde 7 bin 405 kadına uygulanan ankette, kadınların yüzde 80'i "kadınlar evlendiklerinde bakire olmalıdır", yüzde 41'i "kadın eşiyle aynı fikirde değilse bile tartışmamalıdır" ifadelerine genel olarak katıldıklarını belirtti.

Kadınların yüzde 12.3'ü, "erkek çocuğun eğitimli olması kız çocuğun eğitimli olmasından her zaman daha iyidir", yüzde 15.3'ü "erkekler kadınlardan daha akıllıdır", yüzde 41'i "kadın eşiyle aynı fikirde değilse bile tartışmamalıdır" ve yüzde 17.2'si "ailede önemli kararlar sadece ailenin erkekleri tarafından alınmalıdır" ifadelerine katıldıklarını belirtti.


Kadın eşinden izin almadan istediği yere gidebilir

Ayrıca kadınların yüzde 69.4'ü "kadınlar izinsiz bir yere gitmemeli" görüşüne katılmadığını belirtirken, yüzde 32.7'si 'erkek ev işleri yapmalı", yüzde 20.4'ü "daha çok kadın politikacı olmalı" ve yüzde 8.1'i "kadınlar çalışmamalı" görüşlerine katılmadıklarını ifade etti.