Balbay: Bir girdim bin çıkıyorum

Özgürlüğe merhaba diyen Mustafa Balbay: İçeride gelecek biriktirdim.

09 Aralık 2013 Pazartesi, 19:35
Abone Ol google-news

 

Cumhuriyet gazetesi yazarı ve CHP Milletvekili Mustafa Balbay, Sincan Cezaevi'nden çıkışında Meclis'ten önce halka yemin etti. İçeride gelecek biriktirdim diyen Balbay şöyle konuştu:

"Hepinize merhaba, özgürlüğe merhaba. İçeride kalan onlarca, yüzlerce hak arayana, tutukluya karşı sanki kapıyı onların üzerine kapatmış gibi hissediyorum. Bu sürecin tap teze bir başlangıç olmasını yürekten diliyorum" dedi. Balbay'ın yaptığı açıklamada öne çıkan satır başlıkları şu şekilde: 

"YARIN MECLİS'TE YEMİN EDECEĞİM"

"Şu anda yarın öğleden sonra büyük bir olasılıkla Mecliste yemin edeceğim. İlk yeminimi meslektaşlarımın aracılığıyla halka yapmak istiyorum. Ben haksızlıklara hukuksuzluklara karşı bundan sonraki hayatımda mücadele edeceğim."

"İÇİNDEN GEÇTİĞİMİZ SÜREÇ KİN GÜDÜLECEK BİR SÜREÇ DEĞİL"

"İçinden geçtiğimiz süreç, bir sünger çekelim her şeyi unutalım denecek bir süreç değildir. Ama kin güdülecek bir süreç de değil."

"TÜRKİYE'YE TESLİM OLACAĞIM"

“Bütün bu hak gasplarının giderilmesi için bir başlangıç olmasını diliyorum. Her şeyi ailemle yaşadık. Büyük aileme Türkiye'ye teslim olacağım. Gazetem Cumhuriyet'e, Cumhuriyet Halk Partisi'ne teslim olacağım." 

"CEZAEVİNDE ÇÜRÜYECEĞİMİZE HİÇ İNANMAMIŞTIK"

"5 yıllık tutukluluk süresince, en çok gelecek bitirdim. Bitiremediler. Biz cezaevinde çürümeyeceğiz. Çürüyeceğimize zaten hiç inanmamıştık. Bu aşamadan sonra artık Türkiye'de, içimdeki duyguyu belki en açık şekliyle anlatmak gerekirse, içeride hapis yatanlara karşı sanki kapıyı ben kapatmış kadar sorumlu hissediyorum." 

"AÇIN ARTIK BU KAPILARI"

"Diyorum ki, açın artık bu kapıları. Türkiye'de artık ne yapacaksak hukuk zemininde yapmak zorundayız. Hukuk zemininde yapacaksak da belki de can güvenliğinden önce Türkiye'de bir hukuk güvenliği sorunu vardır." 

"BİR GİRDİM BİN ÇIKIYORUM"

"Yarın 10 Aralık İnsan Hakları Günü. Dilerim bugün, Türkiye'de maalesef çok uzun zamandır İnsan Hakları Günü olarak kutlanıyordu ama Türkiye'de neredeyse her gün insan haklamaları günü haline geldi. Türkiye'de bu haksızlıkların giderilmeli. En kötü Meclis bile kapalı bir Meclisten iyidir. Bu Meclisi her şeyin üzerinde tutuyorsak, yarın İnsan Hakları Günü'nde, önümüzdeki dönem için haddimi biliyorum. Her şeyi yapacağım, her şeyin üzerine gideceğim gibi duygular içinde değilim. Ama bir ucundan tutacağım. Halka verdiğim ilk yemin budur.Bir girdim bin çıkıyorum. Bu topluma hep inandım. Toplumdan umudumu hiç kesmedim. Onların bir parçası olacağım. Hukuksuzlukların giderilmesi için ilk yapılması gereken kapıların açılmasıdır." 

"CEZAEVLERİNDE PİLSEL HABERLEŞME YÖNTEMİ VAR"

"Cezaevlerinde bir haberleşme yöntemi var. Pilsel diye. Bir koğuştan ötekine pile sarıp mesajınızı tel örgülerin üzerinden atarsınız. Bu mesajlardan birinde 'iki yıldır tutukluyum hala mahkemem sonuçlanmadı' diyordu. Hukuku aramaya halkın da katılması ene büyük dileğim. Mahkemeler halk adına karar veriyorsa, o zaman halkın vicdanına, özlemine de karşılık vermek zorundadırlar. 3 bin saat mahkeme karşısında kaldım. Merhaba özgürlük, merhaba Türkiye."

BALBAY'IN BABA OCAĞINDA SEVİNÇ GÖZYAŞLARI

KILIÇDAROĞLU'NDAN BALBAY'A MESAJ!

HÜKÜMETTEN TAHLİYE AÇIKLAMASI

FOTO GALERİ-BALBAY'IN TAHLİYEDEN SONRA GAZETEDE İLK GÜNÜ