Baran Nayır ve Ali Deniz Kılıç'a tahliye yok

Ümraniye'de molotofkokteylli bir eylemde gözaltına alınan ve iki yılı aşkın süredir tutuklu bulunan üniversite öğrencileri Baran Nayır ile Ali Deniz Kılıç'a yine tahliye çıkmadı.

03 Nisan 2012 Salı, 16:56
Abone Ol google-news

İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya, tutuklu sanıklar Nayır ve Kılıç katıldı. Duruşmada diğer 6 tutuksuz sanığı avukatları temsil etti.

Duruşmayı, sanıklara destek vermek amacıyla gelen sanıkların öğrenci arkadaşları, Sosyalist Demokrasi Partisi (SDP) Genel Başkanı Rıdvan Turan, Özgürlük ve Dayanışma Partisi (ÖDP) temsilcileri ve Milyonlar Adalet İstiyor Platformu üyeleri izledi.

Duruşmada sanıkların gözaltı işlemleri sırasında tutanak tutan polis memurları Mehmet G. ile Yalçın T, tanık olarak dinlenildi.

Mehmet G, olayın üzerinden zaman geçtiği için ayrıntıları hatırlamadığını belirtti.
Mahkeme heyeti başkanı Ömer Diken'in yakalama tutanağını okumasının ardından Mehmet G. şunları söyledi:
''Olay yerinde polisle çatışan daha büyük bir grup vardı. Bu iki kişi de o grubun içindeydi. 4 kişi ile birlikte hareket edip gruptan ayrıldılar. Biz de takip ettik ve yakaladık. Bizi görünce kaçmaya başladılar ve kaçarlarken yere bir poşet attılar. Poşeti sanıklardan hangisinin bıraktığını bilmiyorum. Poşet beyazdı. Sanıkların slogan ya da taş attıklarını, zafer işareti yaptıklarını hatırlamıyorum.''

Yalçın T. ise tutanakla çelişen ifadelerinin sorulması üzerine, ''Ben her gün tutanak tutuyorum. Olayları karıştırmam normal. Bu şahısları Ümit Sokak'ta kaçarlarken yakaladık. Poşeti de yanlarına gittiğimizde ellerinden aldığımızı hatırlıyorum. Hangisinin elinden aldığımızı da poşetin rengini de hatırlamıyorum'' dedi.

Sanıkların avukatı Ercan Kanar, tutanağın sahte olduğunun polislerin ifadeleriyle kanıtlandığını savunarak, ''Çok zaman geçmediği halde tanıklar olayı farklı anlattılar. Dosyada, ne bir kamera görüntüsü ne bir görgü tanığı var. Poşet üzerindeki parmak izinin sanıklara ait olmadığı anlaşıldı. Polisler de burada kendi tutanaklarını yalanlayacak değiller. Mahkemenin teknik delil arayıp karar vermesi gerek'' diye konuştu.

Sanıkların diğer avukatı Murat Ato da polislerin olayın tarafı olduğuna ve yakalama yaptıklarında prim aldıklarına dikkati çekerek, tahliye talep etti.

Davaya ilişkin ara kararını açıklayan mahkeme heyeti, suçun niteliği, yakalama tutanaklarının içeriği, polislerin beyanları ve kuvvetli suç şüphesi gerekçesiyle tutuklu sanıklar Nayır ve Kılıç'ın bu hallerinin devamına hükmetti.

Tutanakta imzası olan diğer polislerin de dinlenilmesine karar veren heyet, duruşmayı erteledi.