Bartınlıların termik santral isyanı

Bartın'ın Amasra ilçesinde kurulması düşünülen termik santrale karşı oluşturulan Bartın Platformu'nca yarın ''Bartın'da Yaşıyorum, Yaşayacağım-Termik Santrale Hayır'' mitingi düzenleneceği bildirildi.

21 Nisan 2011 Perşembe, 14:44
Abone Ol google-news

Platform tarafından caddeye kurulan temsili termik santral bacasının içinde araç lastiği yakılınca birçok yurttaş, yoğun dumanın etkisiyle iş yerlerine ve kapalı mekanlara girerek korunmaya çalıştı.

Hükümet Caddesi eski belediye binası önünde platform üyesi dernek, sendika ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri, miting çağrısı yaptı.

Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın da santralin, birilerinin çok para kazanması için hayata geçirilmeye çalışıldığını savundu.

Santralin, Bartın'da bir yılda yakılan kömürün bir günde yakılacağını ve bu durumun da insan sağlığı, turizm ve tarıma ciddi zarar vereceğini anlatan Akın, şöyle konuştu:
''Biz yarın saat 16.00'da ülkenin en büyük termik santralinin turizm cenneti ilimize, bölgemize kurulmaması için bir araya geleceğiz. Az önce temsili termik santralde yaktığımız lastikten çıkan dumanı gördünüz. Eğer santralden çıkacak duman böyle olmayacaksa, zaten bizim 'hayır' deme şansımız olmaz ama insanlarımızın işsizliklerini öne sürerek böyle zehirle karşı karşıya bırakmak istiyorlar. Biz, kentimize daha güzel ve zararsız yatırımların gelmesini istiyoruz. Mitingimize tüm halkımızı davet ediyor ve 'Bartın'ımızı elden çıkarmayalım' diyorum.''Temsili termik santralde lastik yakılmasına başkan yardımcısından ilk yorum: Bu daha binde biri

Konuşmaların ardından, platform tarafından Hükümet Caddesi'ne kurulan temsili termik santral bacasının içinde araç lastiği yakıldı. Birçok yurttaş , yoğun dumanın etkisiyle iş yerlerine ve kapalı mekanlara girerek korunmaya çalıştı. Bir anda dumanla kaplanan, insanlar ve esnafın rahatsız olduğu caddedeki temsili santral, yangın söndürme tüpüyle söndürülmeye çalışıldı. Uzun süren söndürme çabaları sonuç vermeyince temsili santral içindeki alevleri itfaiye müdürlüğünden çağrılan ekip söndürebildi.

Belediye Başkan Yardımcısı Hüseyin Çetin, yaptığı açıklamada, burada çıkan dumanın, santralden çıkacak dumanın binde biri olduğunu söyledi.

İnsanların caddede bir süre ağızlarını ve yüzlerini kapatarak yürümek, esnafın da iş yerlerinin kapılarını kapatmak zorunda kaldığını anlatan Çetin, ''Temsili santralin içine küçük bir lastik parçası koyduk ve ortaya çıkan görüntüyü hepimiz gördük. Esnafımız 10 dakika dayanamadı. Santral kurulduğunda insanlar gezemeyecek, çocuklar nefes alamayacak. Tarım ve turizm bitecek'' dedi.