Barzani'den peşmergeye: Acımayın

Irak Kürdistan Bölge Başkanı Mesud Barzani, IŞİD örgütüne karşı başta Musul olmak üzere bir çok yerde savaşan peşmergelere yönelik yayınladığı talimatta, "Sivillerin can ve malının koruyun. Sivilleri ve teröristleri birbirinden ayırın. Ancak, teröristler ve işbirlikçilerine ise acımayın" dedi.

23 Ağustos 2014 Cumartesi, 13:05
Abone Ol google-news

Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) örgütü 2 ay önce Musul'u, ardından Türkmen kasabası Telafer'i, Kerkük'ün etrafındaki bir çok yerleşim yerini ve son olarak ta Ezidi Kürtlerinin yoğun olarak yaşadığı Şengal (Sincar) ilçesini ele geçirdi. Bu nedenle Kandil'den takviye olarak gönderilip Şengal dağına yerleşen PKK, Suriye'nin Rojava bölgesinden gönderilen Halk Savunma Birlikleri (YPG) ile Irak Kürdistan Bölgesine bağlı Peşmergelerin IŞİD'e karşı mücadelesi devam ediyor.

İKİ PEŞMERGE KOMUTANINI TUTUKLATMIŞTI
Şengal bölgesini 3 Ağustos'ta ele geçirilen IŞİD'lilere ilk günlerde karşı koymayarak Şengal dağındaki üslenme noktalarını terk eden Peşmerge komutanlarından ikisini tutuklatan Irak Kürdistan Bölge Başkanı Mesut Barzani, savaş cephelerinde bulunan Peşmergele güçlerine yönelik bir talimat yayınladı. IKDP'nin internet sitesinde yeralan habere göre Barzani, Peşmerge Bakanlığı ve İçişleri Bakanlığı ile 70 ve 80'inci taburlara gönderdiği talimatta, sivil halkın mal ve can güvenliklerini sağlamada özen göstermelerini isteyerek, "Kurtardığınız bölgelerde sivil halk ve teröristlere yardım edenleri birbirinden ayırın" emrini verdi. Barzani'nin talimatında şunlar yer alıyor:

TERÖRİSTLERE ACIMAYIN
"Teröristlere ve onlarla işbirliği içinde olan ve onlara destek verenlere acımayın. Aynı zamanda sivil halkı koruyun ve Kürt halkı ve Peşmergenin onurlu duruşunu onlara gösterin."

EZİDİLERİN KUTSAL MEKANLARI YIKILIYOR
Bu arada Şengal (Sincar) ilçesi ve etrafındaki bir çok köyü elinde bulunduran ve yüzlerce Ezidiyi katleden IŞİD, onların kutsal mekanlarını da yıkıyor. IŞİD'in Şengal ilçesine bağlı Başuk beldesinde Ezidilere ait kutsal olan Şeyh Şems, Şeyh Hasan, Şeyh Bekir, Sasi, Ebu Riş, Hadisi, Sut Hebibi, Mahmud Garip türbelerini ve Ezidilerin 'kubbe' dedikleri ibadet yerlerini patlayıcıyla havaya uçurduğu öğrenildi.

İRAN'DAN DESTEK HAZIRLIĞI
Öte yandan, Irak Kürdistan Bölgesine bağlı Peşmergelerin IŞİD'in elinde bulunan Celawla kasabasına girdikleri ve IŞİD'i geri çekilmeye zorladığı kaydediliyor. Peşmerge ile IŞİD arasında Celawla kasabasındaki çatışmalar halen devam ediyor.
Bu arada, İran'da örgütlü bulunan Kürdistan Emekçiler Topluluğu ile Kürdistak Emekçi Devrimciler Topluluğu'na mensup 150 kişilik peşmerge gücünün Kerkük cephesine katılmak için yola çıktıkları öğrenildi. İran Kürdistan Demokrat Partisi'ne bağlı olan ve IŞİD'e karşı Mahmur kasabasında savaşan 250 peşmergenin ise Irak Kürdistan Bölge Hükümetinin talebi üzerine savaş cephelerinden şimdilik ihtiyaç olmadığı için geri çekildiği kaydedildi.