‘Baş başa görüşebilirler’

CHP kulislerinde ‘Süreç AKP’li koalisyonu zorunlu kılıyor’ görüşü hâkim

15 Temmuz 2015 Çarşamba, 05:24
Abone Ol google-news

AKP’yle CHP arasında yapılan “müzakere öncesi ön görüşme”nin ardından “çözümsüzlüğün adresi olmayacağız” mesajı veren CHP’de, AKP’yle koalisyon konusundaki belirsizlik sürmesine karşın “Şartların CHP’yle ya da CHP’siz AKP’nin içinde yer aldığı bir formülü zorunlu kıldığı” görüşü hâkim. Bu görüşün oluşmasında partinin yaptırdığı anketler de önemli rol oynuyor. Yeni bir seçim kararının her 4 partinin oylarında da en fazla 1-2 puanlık bir oynamadan fazla etkisi olmayacak.

Farklı tablo olmaz

CHP’de Kılıçdaroğlu’yla Başbakan Ahmet Davutoğlu arasında önceki gün yapılan koalisyon görüşmelerinin ardından iki liderin ikinci görüşme öncesi baş başa görüşmesi yönünde beklenti hâkim. Kulislerde, “Büyük Koalisyon”un kaderinin ikili arasında yapılacak görüme sonrasında netleşeceği belirtiliyor. CHP’nin “köşeleri yumuşatan” bu tavrında son anketler de önemli rol oynuyor. Partiye ulaşan son anketlerde olası bir seçim durumunda CHP’nin oylarını 1-2 puan düzeyinde artırabileceği, diğer partilerin de benzer oranda düşüş ya da yükseliş içerisinde olduğu sonucu çıktı. Türkiye erken seçime gitse bile farklı bir tablo çıkmayacak. Parti yönetimi görüşme sürecinde AKP’nin “kırmızı çizgisi” olarak belirlediği “Cumhurbaşkanlığı ve Cumhurbaşkanlığı Sarayı” konusunda milletvekillerinin yazılı soru önergelerini işleme koymama kararı aldı.

CHP ihtiyatlı

Bahçeli’nin Davutoğlu ile görüşmesinde “koalisyona kapıları kapatma” tavrına, CHP “ihtiyatlı” yaklaşıyor. CHP’de “Koalisyon ibresi CHP’ye döndü” yaklaşımının şu aşamada gerçekçi olmayacağı”na işaret edildi. CHP’de bu zorlukların en önemlisi olarak ise olası bir AKP-CHP koalisyonuna karşı “Saray darbesi” olabileceği endişesi. Bahçeli’nin de “ülkeyi hükümetsiz bırakmamak” için koalisyona girme, ya da AKP azınlık hükümetine destek stratejisini devreye sokabileceğinin güçlü olasılık olduğuna dikkat çekiyorlar.

Yaşar Kemal reddedildi

İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi’nin önceki akşam gerçekleştirilen temmuz ayı olağan toplantısına, AKP grubunun önerisi damgasını vurdu. AKP Milletvekili Cemil Şeboy’un Buca Belediye Başkanlığı döneminde “Çevik Bir” adı verilen meydanın adının Yaşar Kemal olarak değiştirilmesi önerildi. Ancak öneri hakkında konuşan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, “Bu isim değişikliklerinin yapılmaması taraftarıyım. Bu etki tepki yaratır. Başımıza ne geldiyse etki tepkiyle yönetilmekten geldi. Artık dünya uzlaşıyor. Uzlaşı kültürünü içimize sindiremediğimiz müddetçe belli problemlerimizi aşamayız. Ama yine de gündeme alınıp alınmaması oylayalım” dedi.