"Başbakan neden 'Türk' demiyor"

Demokrat Parti Genel Başkanı Namık Kemal Zeybek, Türkiye ordularının Suriye'de bataklığa saplanmasına ve yabancıların bir oyununun oyuncağı olmasına izin verilmemesi gerektiğini belirtti.

14 Ağustos 2011 Pazar, 09:48
Abone Ol google-news

Demokrat Parti (DP) Genel Başkanı Namık Kemal Zeybek, İzmir'de partililerce düzenlenen iftar yemeğinden sonra yaptığı açıklamada, bugünlerde İngiliz gazetelerinde ısrarla Recep Tayip Erdoğan'ın övüldüğünü ve "Suriye'ye sadece Türkiye askeri müdahalede bulunabilir ve mutlaka da bulunmalıdır" denildiğini belirtti. Haberlerin aklına "Karga ile Tilki" hikayesini getirdiğini kaydeden Zeybek şöyle devam etti:
"Karga bir peynir bulmuş dala konmuş. Tilki gelmiş aşağıdan söylenmeye başlamış. Kargayı övüyor ve diyor ki, 'tüyleriniz gibiyse sesiniz, sultanı sayılırsınız bütün bu ormanın'. Keyfinden aklı başından gitti bay karganın. Açınca ağzını düşürdü nevalesini. Sadece şiirleştirilmiş bir La Fontaine hikayesinden bahsettik."

Bu ülkenin Recep Tayyip Erdoğan'ın maceralarına alet edilemeyecek kadar büyük önemli bir ülke olduğunu belirten Zeybek, "Hepimiz uyanık olmalıyız, bu gerçeği bilmeliyiz ve tedbir almalıyız. Asla Türkiye ordularının Suriye'de böyle bir bataklığa saplanmasına ve yabancıların bir oyununun oyuncağı olmasına izin vermemeliyiz" dedi.

"Cumhuriyet tehdit altında"

Namık Kemal Zeybek, bugün cumhuriyet ve demokrasinin çok ciddi bir tehdit ile karşı karşıya olduğunu savunarak, "Tam da Atatürk'ün gençliğe hitabesinde anlattığı günleri yaşıyoruz. Çok ciddi anlamda Türkiye Cumhuriyet dönüştürülmek, milli olmaktan çıkarılmak isteniliyor. Bütün bunlar sessiz sedasız, alıştıra alıştıra yapılıyor. Bizim görevimiz buna mani olmaktır. Canımız sağ olduğu müddetçe bunu başaramayacaklar" dedi. DP Genel Başkanı Namık Kemal Zeybek şunları söyledi:
"-Mustafa Kemal Atatürk'ün adına 'Türk' diyerek ilan ettiği Türkiye Cumhuriyeti, tarihte ikinci defa 'Türk' adını taşıyan şanlı, şerefli, mukaddes, kutsal bir devlettir. Bunu herkes böyle bilmelidir. Damarlarımızda dolaşan kanda, genlerimizde ve beynimizin kıvrımlarında bu gerçeği hep yaşamalıyız. Bunun Allah'ın bize verdiği bir nimet olduğunu unutmamalı ve buna vesile olan Mustafa Kemal'i de saygıyla anmalıyız, anmaya devam edeceğiz, kim ne derse desin bundan asla vazgeçmeyeceğiz.

Bugün Türkiye Cumhuriyeti'nde Başbakan olan zat bir sefer bile Türk'üm sözünü ağzına almıyor. Bu ne felaket bir durumdur. Şöyle söylüyor. Türkiye'de şunlar, şunlar var diyor, araya Türk'ü de sıkıştırıyor. Halbuki, biz şunu bildik, şuna inandık, şunu öğrendik ve bu bilgimizden, inancımızdan asla vazgeçmeyeceğiz. Bizim Milletimiz Türkiye Türklüğünün doğru tanımıdır. Bu binlerce yıllık Türk tarihinin kazanımlarından gelen birikimdir. Büyük Osmanlı Coğrafyasından, Balkanlardan, Kafkaslardan ve ulaştığı her yerden çekip getirdi, burada Anadolu'muzun yerli halkı ile bütün bunlar birleşti."
 

"Türk'üm demekten çekiniyor"

Sonunda insanların "Türk'üm" demekten çekinir olduklarını iddia eden Zeybek, "Başka şey demek serbest ama 'Türk'üm' demek yasak hale getirildi. Bunun sonu programlandığı gibi Türkiye Cumhuriyeti adını değiştirmek ve Anadolu Cumhuriyeti adına getirmektir. Bu plan çerçevesnide getirilen ekip, Recep Tayyip Erdoğan'ın Genel Başkanlığı'ndaki bu AKP'nin görevi, Türkiye'yi tam anlamıyla dünyayı yönetmek isteyen güçlere teslim etme planıdır. Bu teslimiyetçi bir iktidardır" dedi.