Başbakan Yardımcısı Canikli: Kılıçdaroğlu gibilerin göreve gelme ihtimali sıfır

Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli, "Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nde, Kılıçdaroğlu gibilerin göreve gelme ihtimali sıfır" dedi.

12 Şubat 2017 Pazar, 21:16
Abone Ol google-news

Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli, Mersin'de düzenlenen bir toplantıda referandumla ilgili açıklamalarda bulundu.

Mersin Büyükşehir Belediyesi Kongre ve Sergi Sarayında düzenlenen AKP Mersin İl Danışma Meclisi Toplantısı'nda konuşan Canikli, 2007'den sonra cumhurbaşkanlarının doğrudan halk tarafından seçilmeye başlandığını ifade etti.

Cumhurbaşkanının da başbakanın da halk tarafından doğrudan seçildiğini anlatan Canikli, "Aynı işlev için birden fazla makama, pozisyona yetki verdiğiniz zaman yürütmeyi kesinlikle kilitlerseniz. İşte biz 16 Nisan'da bu düğümün millet tarafından çözülmesini istiyoruz" diye konuştu.

Canikli, şöyle devam etti:

"Bundan kuşkumuz yok. Millet hiçbir zaman bir işi yarım bırakmaz. Bu millet hiçbir şeyi yarım bırakmamıştır. 16 Nisan'da da inşallah tamamlayacaktır, yarım bırakmayacaktır. Bazıları diyorlar ki '16 Nisan'da Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'ne geçelim. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan olduğu sürece sorun yok ama ondan sonra yanlış isimler göreve getirilebilir, getirilirse Türkiye için tehlike olur mu?' diyorlar. 'Mesela, Sayın Kemal Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'ne geçtikten sonra cumhurbaşkanı olabilir. Yoksa bizim Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın yeni sistemde cumhurbaşkanlığına itirazımız yok ama başkaları gelirse mesela Sayın Kılıçdaroğlu gelirse o zaman tehlike olur diyorlar.' Öyle bir tehlike yok. Öyle bir ihtimal yok. Bu millet hiçbir zaman kendi inancına, kendi değerlerine hakaret eden, kendisiyle kavga eden kim olursa olsun, ismi ne olursa olsun herhangi birini göreve getirir mi? Cumhurbaşkanı olarak seçer mi? Getirmez, ondan yana hiç kimsenin en ufak kuşkusu olmasın. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nde Kılıçdaroğlu gibilerin göreve gelme ihtimali sıfır."