BDP'den parasız eğitim için araştırma önergesi

BDP Grup Başkanvekilleri Hasip Kaplan ve Pervin Buldan, yükseköğretimde yaşanan eşitsizliklerin önlenmesi, üniversitelerin parasız hale getirilmesi için yapılacakların belirlenmesi amacıyla Meclis Araştırması açılmasını istedi.

26 Aralık 2011 Pazartesi, 09:03
Abone Ol google-news

BDP'li Kaplan ve Buldan'ın Meclis Başkanlığına verdiği araştırma önergesinin gerekçesinde 1980'den sonra eğitimin ticarileşerek artık bir kamu hizmeti olmaktan çıktığı belirtilerek artan öğrenci harçları, ikili öğretim, açık-uzaktan öğretim, özel öğrenci statüsü, özel üniversite sayılarının arttırılması, sertifika programlarının arttırılmasına dikkat çekilerek bu durumun özellikle emekçi ve yoksul aileleri olumsuz etkilediği belirtildi

Önerginin gerekçesinde öğrencilerin ekonomik durumlarıyla ilgili yapılmış iki araştırmaya da gönderme yapıldı. Buna göre öğrencilerin yüzde 4'ü hiç parası olmadığını, yüzde 20.8'i de öğrenimini sürdürmesi için yeterli parayı bulamayabileceğini dile getiriyor. Bir başka araştırmada da öğrenciler başta gelen sorunları arasında gelir azlığını gösteriyor. Öğrencilerin yüzde 43'ü 51-250 TL arasında geçimlerini sürdürdüğünü, yüzde 6'sı da ailelerinin para göndermediğini söylüyor. Yükseköğretimin herkes için erişilebilir olması, bireyin yeteneği ve isteği dışındaki etkenlerle eğitim almasının engellenmemesi gerektiği belirtilen gerekçede, "Yükseköğretimin giderek paralı hale getirilmesinin yarattı eşitsizliklerin önlenmesi, yükseköğretimde eğitim tamamen parasız olabilmesi için neler yapılması gerektiğinin belirlenmesi amacıyla meclis araştırma komisyonu kurulması konunun hassasiyeti açısından elzemdir" denildi.