BDP'den "Topyekun Direniş" çağrısı

BDP'nin kongreden sonra yapılan ilk Parti Meclisi toplantısı sonrası yayınlanan "Sonuç Bildirgesi"nde 30 Ekim'de tüm AKP örgütlerine siyah çelenk bırakılacağı açıklandı. Parti, tüm halkı 'bulundukları alanda hayatı durdurmaya' çağırdı.

24 Ekim 2012 Çarşamba, 11:25
Abone Ol google-news

BDP 30 Ekim Salı gününü "Topyekun Direniş Günü" ilan etti. Parti'den "Tüm halkımızı bulundukları alanda hayatı durdurmaya çağırıyoruz" açıklaması geldi.

Parti Meclisi'nin güçlü eylem ve etkinlikler planladığı belirtilen bildirgede "Partimiz, açlık grevlerinin geldiği kritik aşamayı ciddiyetle algılayarak; Genel Merkez ve yerel örgütlerimiz bütünlüklü, planlı, sürekli, güçlü, meşruiyet ve haklılık temelinde demokratik sivil bir direniş hattı oluşturacaktır. Taleplere yanıt verilmesini sağlamak, çözüme giden yolu açmak ve olası ölümleri engellemek için 30 Ekim 2012 Salı gününü 'topyekûn direniş günü' olarak ilan ediyor, tüm halkımızı bulundukları alanda hayatı durdurmaya çağırıyoruz" denildi.

Diğer eylemler şöyle sayıldı:

"-Tüm il ve ilçe örgütlerimiz, parti yönetici ve üyelerimiz tarihsel bir sorumlulukla, bu kararı uygulamak için gerekli çalışmaları yürütecektir. Türkiye demokratik kamuoyunun, çözümden, barıştan, demokratik ortak bir gelecekten yana olan herkesi de bu eyleme destek vermeye davet ediyoruz.

-Açlık grevi hakkında bilgi vermek ve duyarlılık çağrısında bulunmak amacıyla, Kürdistan'ın diğer parçalarındaki parti ve liderlere, Avrupa'daki insan hakları örgütlerine, BM ve AB'nin insan haklarıyla ilgili birimlerine, AB ülkeleri liderlerine ve Türkiye büyükelçiliklerine, ABD senatör ve kongre üyelerine, Avrupa konseyinin ilgili birimlerine, uluslar arası kanaat önderlerine ve yabancı gazetecilere Eş Genel Başkanlarımızın imzalarıyla mektuplar iletilecektir.

-Tüm il ve ilçe örgütlerimiz, 30 Ekim 2012 tarihine kadar kitlesel olarak AKP teşkilat binaları önüne mutlaka siyah çelenk bırakacaklardır.

-İl Örgütlerimiz uygun olan tüm mahallelerde, uygun yerlere 'Açlık grevindeki tutsaklar yalnız değildir' çadırları kuracaktır. Genel Merkez Yöneticilerimiz, milletvekillerimiz, belediye başkanlarımız bu çadırlarda; açlık grevinin durumunu, tutsakların haklı ve meşru taleplerini yapacakları toplantılarla halkla paylaşacaklardır. Milletvekillerimiz ve belediye başkanlarımız da çadırlarda destek amaçlı yapılacak dönüşümlü açlık grevine katılacaklardır.

-Ayrıca, her il ve ilçe kendi özgün planlaması dâhilinde her gün yürüyüş vb. etkinlik yapacaktır. Etkinliklerin tamamında tutuklu açlık grevi eylemcilerinin talepleri öne çıkarılacaktır."