BDP'li Birdal, Erdoğan'a Mehmet Kılıç'ı sordu

BDP Diyarbakır Milletvekili Akın Birdal, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a, İzmir Buca'daki Kırıklar F Tipi Cezaevi hükümlüsü Mehmet Kılınç'ın ölümüne ilişkin cezaevi görevlileri için idari ve adli soruşturma açılıp açılmadığını sordu.

16 Nisan 2010 Cuma, 10:11
Abone Ol google-news

BDP Diyarbakır Milletvekili Akın Birdal, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın yazılı yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı'na soru önergesi verdi.

Önergesinde, İzmir Buca'daki Kırıklar F Tipi Cezaevi'nde kalan Mehmet Kılınç adlı hükümlünün, 'beyin kanaması' iddiasıyla getirildiği hastanede yaşamını kaybettiği hatırlatan Birdal, "Mehmet Kılınç hücrede yalnız başına iken başından ve vücudunun değişik yerlerinden ağır işkence belirtileri ile hastaneye kaldırılmış, ancak günlerce ailesine haber dahi verilmemiştir. Üstelik hastaneye götürmek için cezaevine gelen 112 Ambulans servisi hastayı almadan geri dönmüştür. Bu nedenle Mehmet Kılınç hastaneye cezaevinin ring aracı ile götürülmek durumunda kalınmıştır" dedi.

Mehmet Kılınç'a yapılan otopside sonucu ise ortaya çıkan bulguların "işkence bulguları" olduğunu belirten Birdal, Başbakan Erdoğan'a şu soruları yöneltti:
"Mehmet Kılınç'ın daha önceden belirlenmiş ve beyin kanamasına yol açabilecek bir rahatsızlığı var mıdır?

Hücrede tek başına kalan bir kişinin vücudunda otopsi sırasında saptanmış kırık ve kanamaların nasıl olduğu belli midir?

Mehmet Kılınç'ın hastaneye kaldırıldığı ailesine kaç gün sonra haber verilmiştir?

Cezaevi görevlileri için idari ve adli soruşturma açılmış mıdır?

112 servisinden gelen ambulansın hastayı götürmeme nedeni nedir?

Beyin kanaması geçiren bir kişinin ring aracı ile götürülmesi tıp etiğine uygun mudur?

Bu durumun anayasa, iç hukuk ve uluslar arası sözleşmelere aykırı olduğunu ve suç teşkil ettiğini düşünüyor musunuz?

Hastayı götürmeyen görevliler için adli ve idari soruşturma açılmış mıdır?

Açılmadıysa açılması düşünülmekte midir?"