Bedelli için yeni önerge

Bedelli askerlik düzenlemelerini öngören tasarının Meclis Genel Kurulu'nda görüşmelerine başlandı. Bedelli askerlik düzenlemelerini içeren tasarının birinci maddesi kabul edildi.

29 Kasım 2011 Salı, 16:29
Abone Ol google-news

Meclis Genel Kurulu'nda, Askerlik Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı görüşülüyor. Tasarıya göre, 30 yaşından gün almış olan yükümlüler, 30 bin Türk Lirası parayı ödemeleri şartıyla temel askerlik eğitimine tabi tutulmaksızın askerlik hizmetini yerine getirmiş sayılacak.

AKP'den yeni önerge

AKP'nin bedelli askerlikle ilgili verdiği yeni önergeye göre 31 Aralık 1982'den önce doğanlar 'bedelli'den yararlanabilecek.

 

Birinci madde kabul edildi

TBMM Genel Kurulu'nda, bedelli askerlik düzenlemelerini içeren tasarının birinci maddesi kabul edildi.

Kabul edilen maddeye göre, oturma veya çalışma iznine sahip olarak işçi, işveren sıfatıyla veya bir meslek ya da sanatı icra ederek, yurt içinde geçirilen süreler hariç olmak üzere, toplam en az üç yıl süre ile fiilen yabancı ülkelerde bulunan yükümlüler, 10 bin Avro ödemeleri halinde 21 gün süreli temel askerlik eğitimine tabi tutulmadan askerlik hizmetini yerine getirmiş sayılacak.

Genel Kurul'da, tasarının ikinci maddesinin görüşmelerine geçildi.

 

CHP'li Hamzaçebi: Alavere dalavere vatandaş Mehmet askere

CHP Grup Başkanvekili M. Akif Hamzaçebi, TBMM Genel Kurulu'nda, Askerlik Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı üzerinde konuştu.

Hükümetin getirdiği tasarıyı eleştiren Hamzaçebi, "Sayın Başbakan'ın projesi diyor ki; 30 bin lirası olan parayı verir, askerlikten kurtulur. 21 günlük askerlikte yok. Bizim güzel atasözlerimiz var, onu biraz çevirerek ifade etmek istiyorum. Alavere dalavere vatandaş Mehmet askere" dedi.

Bedelin makul seviyeye indirilmesini istediklerini ifade eden Hamzaçebi, şöyle dedi:
"Bizim önerimiz, yıllık geliri 12 bin lira veya onun altında olan veya hiç geliri olmayan vatandaşlarımız hiç bedel ödemeden bu olanaktan yararlansın.
12 bin lira ile 25 bin lira arasında geliri olanlar 7 bin 500 Türk Lirası ödesin.
Yıllık geliri 25 bin Türk Lirasının üzerinde olanlarda 15 bin Türk Lirası ödesin dedik."

21 günlük askerlik hizmetinin kaldırılmasını da doğru bulmadıklarına dikkat çeken Hamzaçebi, "Bizim amacımız bu tasarıyı iyileştirerek toplumun beklentilerini milletin vicdanına oturur, yaraşır bir hale getirmektir. Bunu iyileştirelim. Bunu hep beraber çıkaralım. Bu şekliyle ısrar edilen bir tasarıya maalesef destek verme olanağımız bulunmamaktadır" dedi.

 

MHP'li Kutluata: Bedel 15 bin, yaş 27 olsun

MHP Sakarya Milletvekili Münir Kutluata, TBMM Genel Kurulu'nda, Askerlik Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı üzerinde konuştu.

 

Kutluata, bedelli askerlik tasarısında öngörülen 30 bin liranın adaletsiz olduğunu belirterek, "Düzeltilmesi için belirlenen fiyatın 15 bin liraya çekilmesi konusunda değişiklik önergesi teklifimiz var. Yaş sınırının belirli kriterlerle daha aşağıya çekilmesi gerekiyor. Bu da lisans eğitimi sonrası yapılacak yüksek lisans eğitimi dikkate almak suretiyle 27 yaşına çekilmeli diye teklif ediyoruz" dedi.

 

Ayaydın: Bedelli yasasını Anayasa Mahkemesi iptal edebilir


CHP İstanbul Milletvekili Aydın Ayaydın, Askerlik Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı'nın tümü üzerinde söz alarak konuştu.

Bugüne kadar üç bedelli yasasınında Plan ve Bütçe Komisyonu'nda görüşüldüğüne dikkat çeken Ayaydın, "İlk kez dördüncü olan bedelli yasası Plan ve Bütçe Komisyonu yerine Milli Savunma Komisyonu'nda görüşülmektedir. Bu yönüyle içeriğinde mali hüküm olması yönüyle Plan ve Bütçe Komisyonu'nda görüşülmemiş olması son derece sakıncalıdır. Bu yasanın bu şekilde yasalaşması halinde Anayasa Mahkemesi'ne gidilmesi halinde Anayasa Mahkemesi'nin bu yasayı iptal etme durumu söz konusudur" dedi.