Berkin Elvan'ı anma davası başladı

İzmir'de iki yıl önce Berkin Elvan'ın ölümü için düzenlenen etkinliğe katıldıkları ididasıyla haklarında '2911 Sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanuna Muhallefet' suçundan 6 ay ile 3'er yıl hapis cezası istenen 102 sanığın yargılandığı davaya başlandı.

08 Eylül 2016 Perşembe, 14:02
Abone Ol google-news
 
Davaya konu olay, 12 Mart 2014 tarihinde Alsancak'ta meydana geldi. Başına polisin sıktığı biber gazı fişeği kapsülünün isabet etmesiyle ağır yaralanan Berkin Elvan'ın 269 gün süren yaşam savaşını kaybetmesinin ardından kentte önce liselerde, ardından da üniversitelerde protesto gösterileri düzenlendi. Akşam saatlerinde Gündoğdu Meydanı'nda toplanan grupla polis arasında gerginlik yaşandı. İddiaya göre polisle çatışmaya giren 102 kişi gözaltına alındı. Emniyette ifadeleri alınan 102 kişi sağlık kontrolünden geçirildikten sonra serbest bırakıldı.
 
Olayı soruşturan Cumhuriyet Savcısı, 102 şüpheli hakkında önce 'Devlet malına zarar verme. Polise mukavemet. 2911 Sayılı Kanuna Muhallefet' suçlarından iddiaaname hazırlayıp, dava açtı. 20'nci Asliye Ceza Mahkemesi hakimi, yaptığı inceleme sonunda şüpheliler hakkında sadece '2911 Sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanuna Muhallefet' suçundan dava açılması gerektiğini belirtip dosyayı savcıya geri gönderdi. Savcı, sanıklar hakkında hakim talep ettiği gibi yeniden iddianame hazırladı.
 
Bugün 20'nci Asliye Ceza Mahkemesi'nde görülmeye başlanan ancak salonun yetersiz olması nedeniyle 7'nci Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmaya tutuksuz yargılanan sanıklardan 37'si ile avukatları katıldı. Yöneltilen suçlamaları kabul etmeyen ve etkinliği sosyal paylaşım sitelerinde görüp katıldığını söyleyen Serkan Ö., “Gösteriye arkadaşlarımla birlikte gittik. Kendi irademle oradaydım. Gittiğimizde kalabalık bir topluluk vardı. İlk etapta polis yoktu. Çimlerin üzerinde oturuyorduk. Polisin müdahalesi sonucu ortalık karıştı. Benim kimseye karşı bir zararım olmadı. Taş atmadım. Demokratik hakkımı kullandım. Herhangi bir gruba da bağlı değilim. Hükmün açıklanmasının geri bırakılmasını istiyorum" dedi.
 
Diğer sanıklarda benzer ifadeler de bulundu. Duruşma gelmeyen sanıkların ifadelerinin alınması için ertelendi.