Beyaz Toros tartışması... AKP Toros ile şantaj yapıyor

Davutoğlu’nun ‘Beyaz Toros’lar buralarda dolaşacak’ sözleri CHP’den sert bir şekilde eleştirildi. Kılıçdaroğlu bunu ‘şantaj’ olarak yorumladı.

22 Ekim 2015 Perşembe, 00:27
Abone Ol google-news

Başbakan Davutoğlu, partisinin öncesi günkü Van mitinginde, “AKP iktidardan inerse, ya terör çeteleri ya da Beyaz Toros’lar buralarda dolaşacak. Ne terör çetelerine ne de faili meçhullere bir daha ülkeyi bırakmayacağız” demişti. Davutoğlu ile benzer bir açıklamayı da Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan Dağlıca’daki terör saldırısının ardından 6 Eylül’de ATV’de katıldığı canlı yayında “Eğer 400 milletvekilini alabilecek veya bir anayasayı inşa edecek sayıyı bir siyasi parti yakalamış olsaydı, durum bugün çok daha farklı olurdu” ifadeleriyle yapmıştı.

 

Kılıçdaroğlu: Şantaj

CHP’nin faili meçhullerin araştırılması için bugüne kadar birçok araştırma önergesi verdiğini anımsatan CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, bunların AKP tarafından geri çevrildiğini belirterek, “İnsana sormazlar mı bu yaklaşımı? Bu ne perhiz bu ne lahana turşusu. Faili meçhullerden şikâyet ediyorsan parlamentoda verdiğimiz önergenin gereğini yapardın, oturur adam gibi parlamento faili meçhulleri araştırırdı ve Türkiye’nin gündeminden çıkarırdı. ‘Biz gidersek gelir’ diyorlar. Senin zamanındaki faili meçhuller ne olacak? 13 yıldır hiç ses çıkarmıyorsunuz şimdi ayağının altından zemin kayınca aklın başına gelir. Sözlerin bir de şantaj boyutu var. AKP döneminde toplu faili meçhuller var.”

 

Korku ve tehdit

CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, “AKP hükümetleri, sarayla birlikte eski derin devletin yeni sahibi olmuşlardır. Eski derin devletin bu kirli ilişkilerini deşifre edeceklerine, ortaya çıkarıp yargılayacaklarına ellerinden tutmuşlardır, zaman zaman kullanmışlardır” şeklinde konuştu.

CHP Sözcüsü Haluk Koç da, “Beyaz Toros’tan geçelim ticari taksilere gelelim isterseniz. Bugün elini kolunu sallayarak güya takipte olması gereken teröristler Suriye sınırından Kilis’e, oradan Gaziantep’e, oradan Ankara’ya Balgat’ta güzel mükellef bir kahvaltı, ondan sonra Ankara Garı’nın önüne kadar geliyorlar. Korkutarak bir yere varamaz” diye konuştu.