Beyazperde sadece erkelere açık

Suudi Arabistan'da 30 yıldır yasak olan sinema başkent Riyad'a geldi. Ancak sinemaya sadece erkekler ve 10 yaşın altındaki kız çocukları alındı. Kadınların film izlemesine izin verilmedi. Kadınların filmin gösterildiği yere gelmelerini engellemek için yollara kontrol noktaları kuruldu.

08 Haziran 2009 Pazartesi, 08:44
Abone Ol google-news

Suudi Arabistan'da 30 yıl sonra sinema filmi gösterildi. Başkent Riyad'da önceki akşam sösterilen Suudi yapımı "Menahi" filmini erkeklerin ve 10 yaşının altındaki kız çocuklarının izlemesine izin verildi. Filmi kadınların görmesine izin verilmedi.

Kadınların filmin gösterildiği kültür merkezine gelmelerini engellemek için yollara kontrol noktaları kuruldu. Ülkede atılan her reforma muhalefet çerçevesinde bir grup erkek de, insanları filmi izlememeleri için ikna etmeye çalıştı.

Milyarder Prens El Velid Bin Talal'ın sahibi olduğu şirketin çektiği filmi izleyebilenler ise patlamış mısır yeme ve filmin oyuncularıyla fotoğraf çektirme şansına sahip oldu.
Sinema ve konserler gibi kültürel faaliyetlerin, karşı cinsleri bir araya getirdiği ve İslami değerleri ihlal ettiği için yasak olduğu ülkede, aynı film geçen yıl Cidde ve Taif kentlerindeki kültür merkezlerinde gösterilmişti.