Bilim Kurulu üyesi açıkladı: Koronavirüs yasakları ne zaman kalkacak?

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Alpay Azap, koronavirüs önlemlerinde ‘gevşeme’nin nasıl gerçekleşeceğini anlattı. Azap, Azap, "Önümüzdeki bir kaç haftayı iyi izledikten sonra; şehirlerarası yolculuk ve sokağa çıkma yasakları gevşetilebilir. Bazı kriterlere göre dükkanlar açılabilir” dedi.

24 Nisan 2020 Cuma, 22:35
Bilim Kurulu üyesi açıkladı: Koronavirüs yasakları ne zaman kalkacak?
Abone Ol google-news

Atilla Güner ile Akşam Postası’na bağlanan Prof. Dr. Alpay Azap, koronavirüs önlemlerinde ‘gevşeme’nin nasıl gerçekleşeceğini anlattı.

Azap, ''“Salgının nereye doğru gideceği ve nasıl yönetileceği konusunu kuruldaki halk sağlığı bilim insanları çalışıyor. Onların çalışmalarına göre gevşetme politikaları belirlenecek. Tedbirleri kesinlikle elden bırakmamak gerekiyor. DSÖ bizimle ilgili iyimserlik halindeyse bunun tek bir sebebi var, önlemleri alıyor ve uyguluyor olmamız'' dedi.

'NE KADAR BAĞIŞIKLIK OLUŞURSA O KADAR İYİ'

Tedbir almayı bırakırsak ikinci dalgayı yaşayacağımızı söyleyen Azap, ''Koronavirüs’e karşı toplumda oluşan kitle bağışıklığı henüz bu virüsün yayılmasını durduracak düzeyde değil. Ne kadar bağışıklık oluşursa o kadar iyi. Toplum içerisinden 5 bin kişi seçip, onların kanında antikor bakıp hastalığı geçirip geçirmediklerine bakmak gerekir. Şu anda da bu çalışmalar yürütülüyor'' ifadelerini kullandı.

'SOKAĞA ÇIKMA YASAKLARI GEVŞETİLEBİLİR'

Azap, “Önümüzdeki birkaç haftayı iyi izlememiz gerekiyor. Şehirlerarası yolculuk şu an yasak; mesela ilk olarak şehir karantinaları kaldırılabilir. Ardından sokağa çıkma yasakları gevşetilebilir. Bazı dükkanlar açılabilir onlara da kurallar getirilir. Tedbirleri gevşetmek, tedbirleri koymaktan daha zor. Hangi derecede gevşetmek gerekir, ne zaman gevşetmek gerekir, ya da nasıl takip edilecek. Uygulanan bütün yasaklar sosyal mesafeyi korumak için yapılıyor. Her şey yolunda giderse biz de gevşetmeye başlayacağız” dedi.

DR. ŞAHİN VİRÜS KURBANI MI?

Silifke’de hayatını kaybeden aile hekimi Dr. Erdinç Şahin’in yaşamını yitirmesiyle ilgili Azap, “Muhtemelen tanı yazarken sağlık birimindeki arkadaşların bir eksikliği mi oldu bilemiyorum. Ama Viral Pnömoni diye yazmışlar. Kesin virüsü göstermediğiniz zaman o da girilebilecek tanılardan birisi. Covid günlerinden geçerken Viral Pnömoni bizim için zaten Covid demek ve olası Covid olarak kabul edebiliriz. Türkiye’de tanı kodlarına dair sağlık çalışanları biraz daha özenli davransalar bu tartışmaları da daha az yaşarız. Tanı kodlarını doğru girmek önümüzü görebilmemiz açısından çok önemli'' şeklinde konuştu.