"Bilim ve teknoloji tüm milletelere ait"

İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, ''birkaç ülkenin tüm dünya için karar aldığı dönemlerin geride kaldığını'' söyledi.

30 Eylül 2009 Çarşamba, 12:38
Abone Ol google-news

İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, Bakanlar Kurulu toplantısından sonra gazetecilere yaptığı açıklamada, nükleer müzakereler, kitle imha silahlarının yok edilmesi ve kalıcı güvenlik konularına değindi.

Ahmedinejad, ''5 artı 1 ülkeleriyle müzakereleri yürütmek için üç uzman komitenin kurulmasını önerdiklerini, liderler düzeyindeki görüşmenin de buna dahil olduğunu'' belirtti.

Sorunları çözüme yönelik ve yapıcı müzakerelere hazır olduklarını kaydeden Ahmedinejad, ''Batılı ülkelerin adalet, saygı ve hukuka dönmeleri için son öneri paketlerinin ve 5 artı 1 ülkeleriyle müzakerenin bir fırsat olduğunu'' ifade etti.

Dünya meselelerinin çözümünde herkesin katılımının şart olduğunu belirten Ahmedinejad, ''Birkaç ülkenin tüm dünya için karar aldığı dönemler geride kaldı'' ifadesini kullandı.

''Her türlü koşula göre kendimizi hazırlamış durumdayız'' diyen Ahmedinejad, ''İran halkının son 30 yılda kendi ayakları üzerinde durmasını öğrendiğini'' ifade etti.

Ahmedinejad, dünyadaki nükleer silahların imhasıyla ilgili olarak da şunları kaydetti:

''Bazı ülkelerin ambarları on binlerce atom bombası ve nükleer silahlarla dolu. Bunlar, dünya için büyük bir tehdit ve doğru yoldan sapmadır. Kitle imha silahlarının yok edilmesi işini bu silahlara sahip ülkelere bırakmak istersek, bu, olacak iş değil. Dünya, 40 yıldır kitle imha silahlarının yok edilmesini bekliyor''

İran Cumhurbaşkanı, nükleer tesislerdeki reaktörler için yüzde 20 oranında zenginleştirilmiş uranyuma ihtiyaç duyduklarını, bunun temini için başka ülkelerle ortak üretime ya da onlardan satın almaya hazır olduklarını ifade etti.

Ahmedinejad, tüm dünyanın günümüz bilim ve teknolojisinden yararlanması ve halklar arasındaki gelir düzeyi farkının azalması halinde kalıcı güvenlikten bahsedilebileceğini söyledi.

Uzlaşma ve işbirliğinden yana olduklarını kaydeden Ahmedinejad, ''Bilim ve teknoloji tüm milletlere ait, dolayısıyla herkes bundan istifade edebilmeli ve her ülkenin kalkınma yolunda atom enerjisinden yararlanmasını istiyoruz'' diye konuştu.

BM Güvenlik Konseyinin daimi üyeleri ABD, İngiltere, Rusya, Çin ve Fransa ile Almanya'dan oluşan 5 artı 1 ülkeleriyle İran, 15 ay aradan sonra yarın Cenevre'de müzakerelerde bulunacak.